Skąpane w bałkańskim słońcu i tonące w zieleni malownicze trasy u podnóży Alp Albańskich

Albania i Czarnogóra ‣ tam gdzie Europa zderza się ze wschodem


Sprawdź szczegóły wycieczki
  1. Program
  2. Dni rowerowe
  3. Zakwaterowanie
  4. Atrakcje
  5. Terminy
    i ceny

Program wyjazdu

Albania i Czarnogóra - gorąca podróż po malowniczych Bałkanach

Rowerowa podróż przez Bałkany to przygoda sama w sobie. Malownicze krajobrazy Albanii i Czarnogóry, zabytkowe, starożytne miasta, tętniące życiem kurorty nad Adriatykiem i wyjątkowa gościnność mieszkańców - to znaki rozpoznawcze regionu.

Szkodra

Szkodra

Szkodra (Szkoder) jest dużym miastem na północy Albanii, w pobliżu granicy z Czarnogórą. Leży nad pięknym Jeziorem Szkodarskim, dzięki czemu jest często odwiedzana przez turystów. Do najważniejszych atrakcji miasta należą m.in. pozostałości zamku Rozafa, będącego nie tylko przykładem tutejszej zabytkowej architektury - spełnia on również funkcję idealnego punktu widokowego na panoramę miasta. Poniżej twierdzy znajduje się zabytkowy meczet, zwanym Ołowianym. W centrum, pomiędzy współczesną zabudową znaleźć można również rzędy ciekawych, odnowionych kamienic, których widok uprzyjemni spacer głównym deptakiem miasta.

Shëngjin

Shëngjin

Shëngjin jest miastem portowym leżącym nad Morzem Adriatyckim, w północnej części Albanii. Jest to najszybciej rozwijający się kurort wypoczynkowy w tej części kraju. Miasto jest coraz chętniej wybieraną destynacją przez turystów szukających wypoczynku nad gorącym, południowym morzem. W okolicy miasta znajduje się wiele pięknych i piaszczystych plaż. Do tego liczne restauracje, puby i bary sprawiają, że życie toczy się tutaj w sezonie turystycznym przez całą dobę.

Kotor

Kotor

Uznawany za najpiękniejsze miasteczko w Czarnogórze, Kotor jest niezbędnym punktem wycieczek do tego kraju. Malowniczo położony na końcu Zatoki (Boki) Kotorskiej, z trzech stron otoczony górami, pięknie wtapia się w tutejszy krajobraz. To co czyni Kotor wyjątkowym, to dobrze zachowana średniowieczna zabudowa. Właśnie ze względu na walory historyczne i architektoniczne, miasteczko widnieje od 1979 r. na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Typowe dla tego rodzaju śródziemnomorskich zabytkowych miast są kamienne mury, wąskie uliczki, liczne pałace, kościoły i monastyry. Starówka Kotoru z dumą to wszystko prezentuje.

Durres

Durres

Zarówno kurort i port na Adriatykiem, jak i perełka starożytnej architektury. Poza walorami wypoczynkowymi Durres posiada zabytki o znaczeniu historycznym. Dumą miasta jest największy na Bałkanach amfiteatr. Ten mogący pomieścić 15 tys. widzów obiekt, został przypadkowo odkryty w 1966 r. Warto też wspomnieć o innych zabytkach z czasów rzymskich: termach, forum, murach miejskich i wieży weneckiej. Bogatą ekspozycję z różnych okresów historycznych prezentuje tutejsze Muzeum Archeologiczne. Durres to także miasto słynące z produkcji brandy, a wizyta w destylarni jest obowiązkowym punktem programu każdej wycieczki.

Rezerwat przyrody Kunë-Vain-Tale

Rezerwat przyrody Kunë-Vain-Tale

Rezerwat przyrody Kunë-Vain-Tale położony jest w północnej części Albanii , w pobliżu miast Lezha i Shëngjin. Park został utworzony w 2010 roku i zajmuje powierzchnię około 44 km2. Rozciąga się wzdłuż wybrzeża Morza Adriatyckiego, dzięki czemu charakteryzuje się bardzo bogatym ekosystemem. Na terenie rezerwatu znajduje się wiele gatunków roślin, ryb czy owadów, ale na uwagę zasługuje głównie liczna kolonia ptaków, których znajdziemy tu blisko 200 różnych gatunków. Międzynarodowa organizacja BirdLife International uznała Rezerwat Kunë-Vain-Tale za bardzo ważne miejsce rozwoju ptaków.

Jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie

Największe jezioro na Bałkanach, położone na granicy Czarnogóry, do której przynależy ok. 2/3 jego powierzchni oraz Albanii, w której znajduje się pozostała część. Sam akwen oraz obszar wokół posiada zróżnicowaną florę i faunę, ma więc ogromne znaczenie przyrodnicze. Szczególnie znane jest jako ostoja niemal 300 gatunków ptactwa, które bytują tu stale lub czasowo. Jest to prawie połowa wszystkich gatunków występujących na Starym Kontynencie. Pod szczególnym nadzorem są tu zwłaszcza rzadko spotykane w Europie pelikany. Ok. 40 tys. ha jeziora w części czarnogórskiej zajmuje Park Narodowy Jezioro Szkoderskie.

Rejs po Jeziorze Szkoderskim

Rejs po Jeziorze Szkoderskim

Rejs po Jeziorze Szkoderskim to doskonała okazja do poznania niezwykłej fauny i flory tego największego jeziora na Bałkanach. Jezioro jest położone na granicy Czarnogóry, do której przynależy ok. 2/3 jego powierzchni oraz Albanii, w której znajduje się pozostała część. Szczególnie znane jest jako ostoja niemal 300 gatunków ptactwa, które bytują tu stale lub czasowo. Jest to prawie połowa wszystkich gatunków występujących na Starym Kontynencie. Pod szczególnym nadzorem są tu zwłaszcza rzadko spotykane w Europie pelikany. Ok. 40 tys. ha jeziora w części czarnogórskiej zajmuje Park Narodowy Jezioro Szkoderskie.

Ulcinj

Ulcinj

Nadmorski kurort Ulcinj jest jednym z najbardziej popularnych wśród wczasowiczów przybywających do Czarnogóry. Turystom nastawionym na kąpiele do gustu przypadnie ponad 13-kilometrowa plaża, uznana za najdłuższą po tej stronie Morza Adriatyckiego. Miasteczko ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. Stare miasto w Ulcinj należy do najstarszych w tym rejonie, nie można więc pominąć starówki, m.in. z dawnym targiem niewolników. Pomimo napływu wczasowiczów w trakcie sezonu, samo miasteczko nie jest bardzo przepełnione. Ulcinj z pewnością będzie przyjemnym miejscem zarówno na plażowanie jak i odrobinę zwiedzania.

Kruja

Kruja

Położona w centralnej części Albanii, Kruja (Kruje) uchodzi za jedną ze słynniejszych miejscowości turystycznych tego kraju. Znaczenie zyskała w średniowieczu, kiedy to największy bohater albański – Jerzy Kastriota Skanderbeg uczynił z niej pierwszą stolicę. Na każdym kroku spotykamy się z pamiątkami przeszłości. Na wzgórzu dumnie prezentuje się zamek-muzeum, a wędrując w jego kierunku turyści mijają charakterystyczny turecki bazar, przy którym warto się zatrzymać i zakupić pamiątki. Kramy są drewniane, uliczki wybrukowane kamieniami a całość przenosi w klimat typowego średniowiecznego targu.

Degustacja brandy

Degustacja brandy

Destylarnia i winiarnia „Gjergj Kastrioti Skëndërbeu” w Durres jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych, obowiązkowo odwiedzanych w trakcie pobytu w Albanii. To największa fabryka alkoholi w kraju z własną winnicą, a jej początki sięgają 1933 r. Flagowym produktem jest lokalna brandy Skanderbeg, znana smakoszom na całym świecie i wielokrotnie nagradzana. Poza koniakiem wytwarza się tu m.in. wiele rodzajów wina, rakiję, fernet, likiery, ale też ocet winny i balsamiczny. Firma chętnie przyjmuje turystów organizując zwiedzanie, degustację trunków, a także umożliwiając zakup swoich wyrobów.

Starożytne zabytki, wschodnia gościnność oraz majestatyczny bałkański krajobraz

Pełna relacja z wyprawy wkrótce

Terminy i ceny
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.