Skąpane w bałkańskim słońcu i tonące w zieleni malownicze trasy u podnóży Alp Albańskich

Albania i Czarnogóra ‣ tam gdzie Europa zderza się ze wschodem


Sprawdź szczegóły wycieczki
  1. Program
  2. Dni rowerowe
  3. Zakwaterowanie
  4. Atrakcje
  5. Terminy
    i ceny

Program wyjazdu

Albania i Czarnogóra - gorąca podróż po malowniczych Bałkanach

Rowerowa podróż przez Bałkany to przygoda sama w sobie. Malownicze krajobrazy Albanii i Czarnogóry, zabytkowe, starożytne miasta, tętniące życiem kurorty nad Adriatykiem i wyjątkowa gościnność mieszkańców - to znaki rozpoznawcze regionu.

Szkodra

Szkodra

Szkodra (Szkoder) jest dużym miastem na północy Albanii, w pobliżu granicy z Czarnogórą. Leży nad pięknym Jeziorem Szkodarskim, dzięki czemu jest często odwiedzana przez turystów. Do najważniejszych atrakcji miasta należą m.in. pozostałości zamku Rozafa, będącego nie tylko przykładem tutejszej zabytkowej architektury - spełnia on również funkcję idealnego punktu widokowego na panoramę miasta. Poniżej twierdzy znajduje się zabytkowy meczet, zwanym Ołowianym. W centrum, pomiędzy współczesną zabudową znaleźć można również rzędy ciekawych, odnowionych kamienic, których widok uprzyjemni spacer głównym deptakiem miasta.

Stary Bar

Stary Bar

Dla turystów zwiedzających wybrzeże Czarnogóry, punktem obowiązkowym powinna być kamienna osada Stary Bar, położona ok. 4 km od współczesnego miasta Bar. Podróżującym często umyka pobliski Stary Bar, a jest z pewnością wart obejrzenia. Pomimo swojego znaczenia historycznego jest rzadko odwiedzany i nie zyskał należytego rozgłosu. Jest to kameralne miejsce gdzie zobaczyć można ruiny rozbudowanej twierdzy obronnej. W niektórych miejscach mury zachowały się w dobrym stanie, a lokalne władze starają się dbać o obiekt, aby przyciągał jak najwięcej turystów.

Kotor

Kotor

Uznawany za najpiękniejsze miasteczko w Czarnogórze, Kotor jest niezbędnym punktem wycieczek do tego kraju. Malowniczo położony na końcu Zatoki (Boki) Kotorskiej, z trzech stron otoczony górami, pięknie wtapia się w tutejszy krajobraz. To co czyni Kotor wyjątkowym, to dobrze zachowana średniowieczna zabudowa. Właśnie ze względu na walory historyczne i architektoniczne, miasteczko widnieje od 1979 r. na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Typowe dla tego rodzaju śródziemnomorskich zabytkowych miast są kamienne mury, wąskie uliczki, liczne pałace, kościoły i monastyry. Starówka Kotoru z dumą to wszystko prezentuje.

Durres

Durres

Zarówno kurort i port na Adriatykiem, jak i perełka starożytnej architektury. Poza walorami wypoczynkowymi Durres posiada zabytki o znaczeniu historycznym. Dumą miasta jest największy na Bałkanach amfiteatr. Ten mogący pomieścić 15 tys. widzów obiekt, został przypadkowo odkryty w 1966 r. Warto też wspomnieć o innych zabytkach z czasów rzymskich: termach, forum, murach miejskich i wieży weneckiej. Bogatą ekspozycję z różnych okresów historycznych prezentuje tutejsze Muzeum Archeologiczne. Durres to także miasto słynące z produkcji brandy, a wizyta w destylarni jest obowiązkowym punktem programu każdej wycieczki.

Park archeologiczny Apollonia

Park archeologiczny Apollonia

Na wschód od miasta Fier znaleźć można osadę i stanowisko archeologiczne będące świadectwem dziedzictwa historycznego dzisiejszej Albanii. W czasach starożytnych Apollonia była ważnym miastem portowym, jednak po odcięciu od morza zaczęła się wyludniać i straciła na znaczeniu. Być może dzięki temu zachowały się tu ruiny starożytnej osady, skupione obecnie na terenie parku archeologicznego. Jednym z najlepiej zachowanych obiektów jest monaster św. Marii, wiele jest też pozostałości murów, bram czy greckich świątyń. Muzeum utworzone na terenie monastyru posiada wiele cennych przedmiotów znalezionych podczas wykopalisk.

Jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie

Największe jezioro na Bałkanach, położone na granicy Czarnogóry, do której przynależy ok. 2/3 jego powierzchni oraz Albanii, w której znajduje się pozostała część. Sam akwen oraz obszar wokół posiada zróżnicowaną florę i faunę, ma więc ogromne znaczenie przyrodnicze. Szczególnie znane jest jako ostoja niemal 300 gatunków ptactwa, które bytują tu stale lub czasowo. Jest to prawie połowa wszystkich gatunków występujących na Starym Kontynencie. Pod szczególnym nadzorem są tu zwłaszcza rzadko spotykane w Europie pelikany. Ok. 40 tys. ha jeziora w części czarnogórskiej zajmuje Park Narodowy Jezioro Szkoderskie.

Berat

Berat

Odwiedzając Albanię nie można pominąć miasta Berat, które samo w sobie jest jak muzeum. Ze względu na specyficzne ułożenie domów na wzgórzu, otrzymał nazwę „miasto tysiąca okien”. Wartość tutejszych obiektów architektury sakralnej i świeckiej, głównie osmańskich, została doceniona wpisem na listę UNESCO. Warto nadmienić, że w Beracie odnaleziono dwa bezcenne egzemplarze Biblii z VI i IX w., co dodatkowo potwierdza jego bogate dziedzictwo historyczne. Berat jest obecnie miejscem życia ludności o różnym pochodzeniu etnicznym. Skutkiem tego jest interesujące połączenie wielu kultur i ich tradycji.

Ulcinj

Ulcinj

Nadmorski kurort Ulcinj jest jednym z najbardziej popularnych wśród wczasowiczów przybywających do Czarnogóry. Turystom nastawionym na kąpiele do gustu przypadnie ponad 13-kilometrowa plaża, uznana za najdłuższą po tej stronie Morza Adriatyckiego. Miasteczko ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. Stare miasto w Ulcinj należy do najstarszych w tym rejonie, nie można więc pominąć starówki, m.in. z dawnym targiem niewolników. Pomimo napływu wczasowiczów w trakcie sezonu, samo miasteczko nie jest bardzo przepełnione. Ulcinj z pewnością będzie przyjemnym miejscem zarówno na plażowanie jak i odrobinę zwiedzania.

Kruja

Kruja

Położona w centralnej części Albanii, Kruja (Kruje) uchodzi za jedną ze słynniejszych miejscowości turystycznych tego kraju. Znaczenie zyskała w średniowieczu, kiedy to największy bohater albański – Jerzy Kastriota Skanderbeg uczynił z niej pierwszą stolicę. Na każdym kroku spotykamy się z pamiątkami przeszłości. Na wzgórzu dumnie prezentuje się zamek-muzeum, a wędrując w jego kierunku turyści mijają charakterystyczny turecki bazar, przy którym warto się zatrzymać i zakupić pamiątki. Kramy są drewniane, uliczki wybrukowane kamieniami a całość przenosi w klimat typowego średniowiecznego targu.

Degustacja brandy

Degustacja brandy

Destylarnia i winiarnia „Gjergj Kastrioti Skëndërbeu” w Durres jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych, obowiązkowo odwiedzanych w trakcie pobytu w Albanii. To największa fabryka alkoholi w kraju z własną winnicą, a jej początki sięgają 1933 r. Flagowym produktem jest lokalna brandy Skanderbeg, znana smakoszom na całym świecie i wielokrotnie nagradzana. Poza koniakiem wytwarza się tu m.in. wiele rodzajów wina, rakiję, fernet, likiery, ale też ocet winny i balsamiczny. Firma chętnie przyjmuje turystów organizując zwiedzanie, degustację trunków, a także umożliwiając zakup swoich wyrobów.

Rejs po Jeziorze Koman

Rejs po Jeziorze Koman

Koman jest jednym z najpiękniejszych jezior w Albanii, położone w północnej części kraju, na wschód od Szkodry. To sztuczny akwen powstał jako zbiornik retencyjny w 1978 r., w czasie kiedy budowano w okolicy elektrownię wodną. Rozciąga się na długości ok. 70 km pomiędzy miejscowościami Koman i Fierze, a jego powierzchnia przekracza 80 km2. Jest wąskie, kręte, otoczone górami, a roztaczające się widoki są tak piękne, że przywodzą na myśl norweską zatokę. Stąd właśnie wzięła się jego nazwa potoczna – „albański fiord”. Całodniowy rejs po jeziorze Koman z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem.

Starożytne zabytki, wschodnia gościnność oraz majestatyczny bałkański krajobraz

Pełna relacja z wyprawy wkrótce
Terminy i ceny
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.