Fascynująca wyprawa jedną z najsłynniejszych tras rowerowych w Europie

Austria ‣ Donauradweg - rowerowy szlak wzdłuż Dunaju


Sprawdź szczegóły wycieczki
  1. Program
  2. Dni rowerowe
  3. Zakwaterowanie
  4. Atrakcje
  5. Terminy
    i ceny

Program wyjazdu

Naddunajska trasa rowerowa z Passau do Wiednia

Rowerowa wyprawa wzdłuż majestatycznego Dunaju to doskonała propozycja na aktywny wypoczynek dla całej rodziny. Biegnąca z Passau do Wiednia trasa pozwala w pełni cieszyć się pięknem naddunajskiego krajobrazu.

Passau

Passau

Niemieckie miasto Passau, nazywane perłą bawarskiego baroku, jest doskonałym punktem startowym do rozpoczęcia wyprawy pozwalającej na poznanie bogactwa oraz różnorodności krajobrazowej Dunaju. Passau jest miejscem spotkania trzech rzek: Dunaju, Inn oraz Ilz, co daje mu miano "bawarskiej Wenecji". Liczne turystyczne atrakcje oraz architektoniczne zabytki, takie jak Katedra św. Stefana z największymi organami świata sprawiają, że Passau jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem dla turystów.

Haus am Strom - centrum nauki

Haus am Strom - centrum nauki

Jedną z niewątpliwych atrakcji jakie można znaleźć na trasie wzdłuż Dunaju jest największa elektrownia wodna w Niemczech - Jochenstein. Znajduje się w niej znane muzeum i centrum nauki "Haus am Strom". Jest to niezwykłe miejsce, które pozwala dosłownie zanurzyć się w magii Dunaju. W muzeum można skorzystać z jedynej na świecie windy napędzanej wodą oraz zobaczyć całą dolinę na imponującym modelu. Aby w pełni poznać charakter Dunaju warto obejrzeć film o tej imponującej rzece, który wyświetlany jest w muzeum.

Engelhartszell - klasztor Trapistów

Engelhartszell - klasztor Trapistów

Klasztor Trapistów znajdujący się w miasteczku Engelhartszell jest jedynym takim zakonem w Austrii. Założony w 1293 roku przez biskupa Passau klasztor, przechodził wiele zmian na przestrzeni wieków. Obecnie jest niezwykle popularnym miejscem nie tylko ze względu na surowe reguły panujące wśród mnichów, ale przede wszystkim ze względu na produkty, z wyrobu których słyną Trapiści. Mowa tu o znakomitych likierach oraz serach, a także o jedynym w swoim rodzaju piwie, uznawanym za jedno z najlepszych na świecie.

Grein

Grein

Leżące nad Dunajem Grein, jest niewielkim, aczkolwiek bardzo urokliwym barokowym miasteczkiem. Pomimo wielu zmian, jakie miasto przeszło na przestrzeni wieków, nie utraciło swojego charakteru typowej naddunajskiej osady. Sławę Grein przynosi nie tylko położenie na jednej z najpopularniejszych tras rowerowych w Europie, ale przede wszystkim najstarszy w Austrii teatr. Nad miastem króluje zaś najstarszy zamieszkany zamek w Austrii - Greinburg, który jest wizytówką miasta.

Celtycka wieś - Mitterkirchen

Celtycka wieś - Mitterkirchen

Będąc w miasteczku Mitterkirchen warto wstąpić do wyjątkowego i jedynego w swoim rodzaju muzeum. Znajdująca się na świeżym powietrzu i wybudowana pod koniec XX wieku replika celtyckiej osady, przedstawia warunki w jakich żyli mieszkańcy tego regionu około 2 700 lat temu. Badania archeologiczne prowadzone na tym terenie sprawiły, że na własne oczy można dziś zobaczyć jak wyglądały narzędzia i maszyny, z których niegdyś korzystali Celtowie. Wizyta w tym miejscu jest doskonałą lekcją historii, pozwalającą przenieść się do starożytnych czasów.

Ars Electronica Center

Ars Electronica Center

Znajdujące się w Linz Ars Electronica Center nazywane jest również "muzeum przyszłości". Na 6-ciu piętrach znajdują się wystawy ze świata technologii, nauki i sztuki. Interaktywne wystawy będące połączeniem takich dziedzin jak biotechnologia, inżynieria genetyczna czy robotyka sprawiają, że jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Ars Electronica Center różni się od innych muzeów tym, że można, a nawet trzeba tutaj dotykać eksponatów. W Linz odbywa się dodatkowo coroczny festiwal sztuki i technologii, którego muzeum jest patronem oraz twórcą.

Linz

Linz

Sięgające swoją historią jeszcze czasów rzymskich Linz, dzięki swojemu unikalnemu położeniu dostarcza wszystkim odwiedzającym je turystom niezapomnianych wrażeń. Miasto zostało wybrane w 2009 na Europejską Stolicę Kultury i „UNESCO City of Media Arts“. Będąc w Linz trzeba koniecznie udać się do jednej z lokalnych cukierni aby skosztować najsłynniejszego tortu świata, Linzer torte, z którego słynie miasto. To wyśmienite ciasto z dżemem porzeczkowym zaspokoi podniebienia nawet najbardziej wymagających łasuchów.

Schlögener Schlinge

Schlögener Schlinge

Schlögener Schlinge jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na Dunaju. W tym miejscu rzeka tworzy przełom i zawraca o niemal 180 stopni tworząc jeden z "cudów przyrody w Austrii". Pomiędzy licznymi lasami i winnicami można zaobserwować jedyny w swoim rodzaju spektakl, którego reżyserem jest sama przyroda, a główną rolę odgrywa tutaj rzeka Dunaj. Zakole Schlögener Schlinge jest jednym z najbardziej chcrakterystycznych miejsc na szlaku wzdłuż Dunaju.

Pałac Schönbrunn

Pałac Schönbrunn

Schönbrunn został wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku, na zlecenie cesarza Leopolda I. W pałacu do zwiedzania udostępnionych zostało 45 komnat, w których zamieszkiwali cesarze austriaccy wraz z dworem. W pałacowych salach obradował również Napoleon Bonaparte, a gościem był sam Mozart. W kompleksie pałacowym, odwiedzanym co roku przez blisko 8 milionów turystów, znajdują się również piękne ogrody oraz zoo. W 1996 roku Pałac Schönbrunn został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Opactwo w Melk

Opactwo w Melk

Znajdujące się w Melk opactwo Benedyktynów swoją popularność zawdzięcza w dużej mierze słynnemu włoskiemu pisarzowi Umberto Eco, dla którego opactwo stanowiło inspirację do napisania jednej z jego najsłynniejszych książek - "Imię róży". Położony nad Dunajem klasztor wybudowany został w XI wieku i stanowi doskonały przykład średniowiecznej architektury. W zakonie prócz muzeum znajdziemy również bibliotekę ze zbiorem ponad 100 tysięcy ksiąg i rękopisów średniowiecznych.

Wenus z Willendorfu

Wenus z Willendorfu

Wenus z Willendorfu to niezwykłe znalezisko, które zostało odkryte w miejscowości Willendorf w Dolinie Wachau podczas prac drogowych. Pochodząca sprzed 26 000 lat figurka przedstawiająca kobietę, mierzy 11 cm wysokości i pochodzi z okresu paleolitu. Do tej pory nie wiadomo jaką funkcję w ówczesnym świecie pełniła ta figurka. Niewiele również wiemy o jej pochodzeniu i sposobie wykonania. Obecnie Wenus z Willendorfu można podziwiać w Naturhistorisches Museum w Wiedniu.

Krems

Krems

Leżącey nad Dunajem Krems jest jednym z najpiękniejszych i najstarszych miast w Austrii. Bogata tradycja i historia tego miejsca sprawiają, że jest ono rok rocznie odwiedzane przez rzesze turystów z całego świata. Będąc w Krems warto udać się do pochodzącego z XIII wieku, gotyckiego kościoła św. Wita. Miasteczko dzięki licznym renesansowym i barokowym zabytkom zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ciekawostką jest także fakt, że to właśnie stąd pochodzi receptura słynnej musztardy kremskiej.

Opactwo Klosterneuburg

Opactwo Klosterneuburg

Położony kilka kilometrów od Wiednia kompleks klasztorny jest jednym z najważniejszych miejsc sakralnych i kulturowych w Austrii. Założony blisko 900 lat temu zakon, należy do Kanoników Regularnych św. Augustyna. W opactwie znajduje się wiele zabytków pochodzących jeszcze z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Jedną z najcenniejszych pamiątek w klasztorze jest ołtarz stworzony w XII wieku przez Mikołaja z Verdun, na którym znajdują się złocone plakietki, przedstawiające zdarzenia ze Starego i Nowego Testamentu.

Dolina Wachau

Dolina Wachau

Leżąca pomiędzy miastami Krems i Melk dolina Wachau, zachwyca swoim naturalnym pięknem. Cały 36-kilometrowy odcinek poprzecinany jest licznymi lasami, winnicami oraz malowniczymi miasteczkami. Specyficzne ukształtowanie terenu w dolinie sprawia, że jest ono doskonałym miejscem do uprawy winorośli. Historia tego regionu liczy ponad 26 000 lat co sprawia, że w Dolinie Wachau znajduje się wiele architektonicznych zabytków pochodzących jeszcze z czasów starożytnych. Ze względu na swój unikalny charakter dolina została wpisana w 2000 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Enns

Enns

Enns jest niewielkim austriackim miasteczkiem leżącym nieopodal Linz. Swoją popularność miasto zawdzięcza przede wszystkim swojej historii. Enns jest najstarszym miastem w Austrii, a pierwsze wzmianki o osadnictwie na tym terenie pochodzą jeszcze sprzed 4 tysięcy lat. Wizytówką Enns są przede wszystkim średniowieczny zamek Ennsegg oraz Bazylika Świętego Wawrzyńca. Bogata tradycja oraz mnogość zabytków sprawiają, że miasto przyciąga nie tylko rowerzystów, ale również miłośników starożytnej historii.

Wiedeń

Wiedeń

Wiedeń - miasto cesarzy, muzyków, miłośników dobrej kawy i słodyczy. Stolica Austrii zachwyca wszystkich odwiedzających swoim majestatem. Wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miasto, przepełnione jest cesarskimi pałacami i licznymi muzeami. Jednak Wiedeń to nie tylko miasto dla fanów historii, to również miejsce dla wielbicieli dobrej muzyki i rozrywki. Liczne kluby i kawiarnie, w których można spróbować Tortu Sachera i zasmakować wspaniałej kawy sprawiają, że Wiedeń to prawdziwa europejska stolica.

Niezapomniana podróż naddunajskim szlakiem rowerowym z Passau do Wiednia

Pełna relacja z wyprawy wkrótce

Terminy i ceny
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.