Słynne rezerwaty przyrody, zabytki architektury i relaks w ciepłych wodach Adriatyku

Chorwacja ‣ Zadar i Szybenik - rowerem przez słoneczne wybrzeże Dalmacji


Sprawdź szczegóły wycieczki
  1. Program
  2. Dni rowerowe
  3. Zakwaterowanie
  4. Atrakcje
  5. Zobacz całe
    video
  6. Terminy
    i ceny

Program wyjazdu

Dalmacja - rowerem wzdłuż słonecznego wybrzeża Adriatyku

Wyprawa rowerowa po dalmatyńskim wybrzeżu dostarczy nam niezwykłych przeżyć – poznamy fascynujące historyczne miasta, urokliwe nadmorskie kurorty, cuda natury, spróbujemy również regionalnych specjałów.

Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka stanowi najbardziej atrakcyjny przyrodniczo obszar chroniony w Dalmacji. Obejmuje najpiękniejsze odcinki rzeki Krka oraz dolny bieg rzeki Čikola, a także wkomponowane w nie jeziora i wodospady. Najbardziej spektakularne kaskady to „Roški Slap” i „Skradinski buk”, pod którym turyści mogą zażyć ożywczej kąpieli. Na bogactwo parku składa się ponadto ok. 850 rodzajów roślin i wiele gatunków zwierząt. W ofercie są również liczne prezentacje i ścieżki edukacyjne. Chętni zgłębienia tajemnic parku mogą skorzystać z rejsu na wysepkę Visovac, gdzie od 1445 roku znajduje się franciszkański klasztor.

Zadar

Zadar

Zadar to kulturalne i gospodarcze centrum Dalmacji Północnej. Mimo zniszczeń wojennych, miasto zdołało się odbudować, dysponując potencjałem w postaci rzymskiego dziedzictwa i historii sięgającej IV w. p.n.e. Do Zadaru przyciąga urocza starówka położona na półwyspie i otoczona murami, wokół których rozciąga się promenada. Warte obejrzenia są też zabytki - wczesnoromański kościół św. Donatana, rzymskie forum, klasztory, kościoły i cerkwie z różnych epok. Nie brak tu również współczesnych atrakcji, jak instalacja „Pochwała Słońca” czy „Morskie Organy”. Warto wspomnieć, że Zadar słynie też z likieru wiśniowego Maraschino.

Biograd na Moru

Biograd na Moru

Dzięki położeniu w centrum riwiery adriatyckiej oraz świetnym warunkom do żeglowania, Biograd na Moru stał się popularnym kurortem turystycznym. Miasto dysponuje rozbudowaną infrastrukturą oraz dwiema dużymi marinami, przyciągając tym samym miłośników żeglarstwa i uczestników regat. Turyści poszukujący wrażeń estetycznych, znajdą w tym królewskim mieście uroczą starówkę usytuowaną na małym półwyspie oraz kilka ważnych zabytków – pozostałości benedyktyńskiego klasztoru, ruiny akweduktu czy kościoły św. Antoniego i św. Rocha. Na poszukujących odpoczynku w Biogradzie czekają piękne plaże i czysta woda.

Etnoland - degustacja

Etnoland - degustacja

Etnoland Dalmati w Pakovo Selo jest jedynym parkiem etnograficznym w Chorwacji, ukazującym na obszarze 15 tys. m2 życie typowej dalmatyńskiej osady w głębi lądu. Został założony w 2007 roku, a jego zadaniem jest kultywowanie i ukazywanie turystom chorwackich tradycji tych terenów. Miejsce zdobyło wiele nagród, m.in. dla najlepszej atrakcji turystycznej w kontynentalnej Chorwacji. Poza prezentacjami ludowych strojów, tańców, muzyki i rzemiosła, oferta parku obejmuje także degustację regionalnych produktów charakterystycznych dla regionu Drniš – popularnej szynki wędzonej „Pršut”, bekonu, sera, domowego chleba oraz wina.

Pirovac

Pirovac

Pirovac jest niewielkim miasteczkiem, położonym w zatoce w otoczeniu licznych winnic dzięki czemu jest bardzo malownicze. Pierwsze wzmianki na temat osady pochodzą z początków XIII wieku. Pirovac przyciąga turystów przede wszystkim pięknymi zatokami i licznymi kamienistymi plażami. W miasteczku czas płynie wolniej i można w nim odpocząć od turystycznego zgiełku panującego w innych chorwackich kurortach. Prócz plaż i urokliwej zabudowy, Pirovac jest również doskonałą bazą wypadową do zwiedzania oddalonego o 26 kilometrów Szybenika czy też Parków Narodowych.

Vodice

Vodice

Vodice to jeden z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych kurortów w północnej części Dalmacji. Ze względu na bliskość do Szybenika i Parków Narodowych Kornati oraz Krka, miasto jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Same Vodice mają również wiele do zaoferowania. Oprócz doskonałych i malowniczych plaż w okolicy znajdziemy port jachtowy oraz liczne zabytki jak chociażby ruiny wieży Ćorića, która stanowiła część fortyfikacji obronnych. Historia miasta sięga jeszcze czasów starożytnych, ale to w czasach Średniowiecza przeżyło swój prawdziwy rozkwit.

Wyspa Pašman

Wyspa Pašman

Wyspa Pašman położona jest w Zatoce Zadarskiej i jest niezwykle pięknym i urokliwym miejscem. Dzięki temu, że jest odizolowana od lądu, przybywa na nią zdecydowanie mniej turystów niż do słynnych nadmorskich kurortów, położonych na chorwackim wybrzeżu. Jest ona oddzielona od lądu kanałem i dzięki morskim prądom może poszczycić się krystalicznie czystą wodą. To co wyróżnia wyspę to również bujna roślinność i gęste lasy. Na jej terenach uprawiane są winoroślą oraz gaje oliwne. Znajdziemy tutaj liczne plaże piaszczyste i kamieniste, na których można zakosztować kąpieli w prawdopodobnie najczystszej wodzie w basenie Adriatyku.

Vransko Jezero

Vransko Jezero

Vransko Jezero (Jezioro Vrana) to największe w Chorwacji jezioro naturalne, wraz z okolicznymi terenami chronione jako Park Przyrody. Główną część rezerwatu stanowi jezioro o dł. 13,6 km i szer. do 3,4 km, oddzielone od morza wąskim pasem lądu. O jego wyjątkowości świadczy fakt, że jest to krasowe pole zalane mieszaną wodą – dzięki temu w jeziorze żyją zarówno morskie jak i słodkowodne ryby. Na terenach przyległych stworzono rezerwat ornitologiczny z punktami obserwacji licznych gatunków ptactwa. Wizytówką parku są też tereny bagienne o dużej bioróżnorodności. Dla aktywnych turystów wokół jeziora wytyczono ścieżki rowerowe.

Nin

Nin

Najstarsza siedziba chorwackich królów, a obecnie kameralna miejscowość Nin oferuje bogactwo historycznych pozostałości. Starówka Ninu ulokowała się na niewielkiej 500-metrowej wyspie, a pozostała część miasteczka okala płytką lagunę, w której tworzą się solanki i lecznicze błota - peloidy. Podczas zwiedzania Ninu nie można pominąć kościoła św. Krzyża, zwanego najmniejszą katedrą na świecie oraz repliki statku Condura Croatica z XI w. Nin, położony z dala od popularnych kurortów, urzeka spokojną atmosferą i smaczną regionalną kuchnią. Na szczególną uwagę zasługuje tutejsza specjalność - wędzona karkówka „Ninski šokol”.

Archipelag wysp Kornati

Archipelag wysp Kornati

Kornati to największy archipelag na Morzu Adriatyckim, który tworzy 147 niemal niezamieszkanych wysepek, rozsianych na dł. 35 km. Otaczające go wyspy - Dugi Otok i Žirje stanowią naturalną osłonę archipelagu, tworząc idealne warunki dla żeglarstwa i pływania. Ze względu na wapiennych charakter wysp nie ma tu właściwie żadnej flory i fauny, ale ich ascetyczne piękno przyciąga rzesze turystów, ruszających w całodniowe rejsy z posiłkiem, organizowane z wielu nadmorskich miasteczek. Południowy fragment archipelagu Kornati tworzy od 1980 r. Park Narodowy, chroniący organizmy morskie oraz wstrzymujący zabudowę wysp.

Šibenik

Šibenik

Šibenik jest jednym z najładniejszych miast Dalmacji. Założony przez chorwackich królów ok. 1000 lat temu, pochwalić się może dalmatyńską atmosferą i typowym układem urbanistycznym z wąskimi, krętymi uliczkami oraz niedużymi budynkami. Klimat Szybenika tworzą również liczne kawiarenki, restauracje, miejskie ogrody oraz festiwale i imprezy kulturalne. Największą atrakcję stanowi zabytek UNESCO – kamienna katedra św. Jakuba, górująca nad głównym miejskim placem. W Szybeniku nie brak też innych ważnych symboli miasta – cerkwi św. Spasa oraz kościoła Jana Chrzciciela, które dysponują dużym zbiorem ikon.

Odkryj na rowerze słynne wybrzeże chorwackiej Dalmacji

Zobacz pełną relację z wyprawy
Terminy i ceny
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.