Niezwykła wyprawa wzdłuż tętniącego życiem wybrzeża Adriatyku

Chorwacja, Słowenia, Włochy ‣ Istria - na rowerowym szlaku trzech kultur


Sprawdź szczegóły wycieczki
  1. Program
  2. Dni rowerowe
  3. Zakwaterowanie
  4. Atrakcje
  5. Zobacz całe
    video
  6. Terminy
    i ceny

Program wyjazdu

Istria - rowerem przez Chorwację, Słowenię i Włochy

Podczas wyprawy rowerowej odkryjemy najpiękniejsze zakątki chorwackiej Istrii, odwiedzimy słynny, włoski Triest oraz zwiedzimy wybrzeże Słowenii i jej największą atrakcję turystyczną – Jaskinię Postojną.

Zatoka Limska - Vrsar

Zatoka Limska - Vrsar

Zatoka Limska, zwana również Kanałem Limskim, rozciąga się pomiędzy miejscowościami Vrsar i Rovinj, wcinając głęboko w ląd na ok. 10 km. Strome ściany tego krasowego fiordu dochodzą do 150 m wysokości, a szerokość kanionu to 600 m. Wody zatoki stanowią chroniony obszar, gdzie z powodzeniem hoduje się wspaniałe małże i ostrygi, serwowane w tutejszych restauracjach. Poprowadzona w pobliżu Zatoki Limskiej trasa rowerowa „Casanova” prowadzi do okolicznej miejscowości Vrsar z kameralną mariną i zabytkową starówką, której uliczkami spacerował niegdyś słynny uwodziciel. Piękny widok na kilkanaście wysepek dodaje osadzie uroku.

Vodnjan - degustacja

Vodnjan - degustacja

Zachowany w Vodnjan średniowieczny klimat, z wąskimi uliczkami, kamiennymi budynkami i licznymi kościołami przyciąga turystów chcących poznać tereny w głębi Istrii. Wiele perełek architektonicznych znajdą tu również wielbiciele gotyku, renesansu, baroku i miłośnicy sztuki. Vodnjan słynie jednak nie tylko z architektury – okoliczne ziemie od wieków rodzą wspaniałe oliwki oraz doskonałe szczepy wina, a produkowane specjały uchodzą za najlepsze w całej Chorwacji. Tutejsze restauracje oraz wytwórnie serwują typowe produkty – wizytą w jednej z takich wytwórni oraz degustacją istryjskich win i oliwy zwieńczymy nasz dzień.

Pazin - Pazinska Jama

Pazin - Pazinska Jama

Dawna stolica Istrii – Pazin, wraz ze swym zamkiem i krasową jaskinią są jednymi z największych atrakcji w centralnej części półwyspu. Pazinska Jama to przyrodnicza osobliwość, obejmująca kanion oraz jaskinię z wpływającą do niej rzeką Pazinčica, która tworzy dwa wewnętrzne, połączone jeziora i biegnie dalej głęboko pod powierzchnią ziemi. Chroniony obszar zajmuje ok. 500 m długości i 100 m głębokości. Tutejsze stare miasto wraz z zamkiem znajduje się na ponad stumetrowym klifie, górującym nad Pazinską Jamą. Kasztel w Pazinie jest największą i najlepiej zachowaną średniowieczną fortecą na terenie Istrii.

Poreč

Poreč

Poreč, który jest jednym z najważniejszych miast na Półwyspie Istria, dysponuje rozbudowaną bazą noclegową i bogatą ofertą atrakcji dla turystów korzystających z wczasów pobytowych. Dla tych, którzy jedynie przejeżdżają przez Poreč, najważniejsze okazują się być jego zabytki, pozostałe szczególnie po władaniu Cesarstwa Bizantyjskiego. Pochodząca z tego okresu Bazylika Eufrazjana reprezentuje dobrze zachowany styl bizantyjski. Sam budynek pochodzi ostatecznie z VI w., a wewnętrzne mozaiki nawet z IV i V stulecia. Z uwagi na ogromną wartość obiektu, bazylikę wpisano w 1997 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Koper - Izola

Koper - Izola

Koper jest główną miejscowością słoweńskiej części Półwyspu Istria, a także jedynym handlowym portem tego kraju. Za nowoczesnymi, przemysłowymi obrzeżami kryje się zabytkowe stare miasto, otoczone pozostałościami bram miejskich. Zlokalizowane jest na dawnej wyspie, którą w sztuczny sposób połączono z lądem, zasypując przesmyk. Kameralne uliczki, liczne place oraz ciekawe festiwale tworzą klimat tego miasta. Cenione zabytki to Katedra Wniebowzięcia NMP, loggia miejska i Pałac Pretorów. Lubiących spokój z pewnością zaciekawi sąsiednia miejscowość Izola – osada rybacka z przytulną atmosferą i świetnymi restauracjami rybnymi.

Piran

Piran

Uchodzący za jedno z najpiękniejszych i najstarszych miast na Słowenii, Piran zaskakuje pięknie położoną starówką nawiązującą do weneckiego stylu. Lokalizacja starej części miasta na półwyspie wchodzącym w Morze Adriatyckie urzeka turystów. Z okresu panowania weneckiego zachowała się spora część typowej zabudowy – okazałe mury miejskie, urokliwe budynki z pomarańczową dachówką, wąskie uliczki oraz układ urbanistyczny z dużym placem, którego centralny punkt stanowi pomnik skrzypka Giuseppe Tartiniego. Miasto znane jest nie tylko z zabytkowej starówki, ale także licznych festiwali tańca, muzyki i folkloru.

Jaskinia Postojna

Jaskinia Postojna

Jaskinia Postojna jest wizytówką Słowenii, którą przez prawie 200 lat odwiedziło już ok. 35 mln turystów. Postojnska Jama to idealny przykład klasycznego krasu, który podziwiać można w licznych korytarzach i komnatach na ok. 5,5-kilometrowej trasie turystycznej, pokonywanej pociągiem i pieszo. Wszystkie przejścia i galerie w jaskini to aż 20 km labiryntu z bogactwem nacieków i różnych form krasowych. Ciekawostką jest występowanie tutaj 130 odmian zwierząt, w tym tzw. „ludzkiej ryby” – odmieńca jaskiniowego, bezokiego płaza. Z uwagi na panującą w jaskini temperaturę ok. 8-10 °C, konieczne jest zabranie ciepłego ubrania.

Zamek Duino

Zamek Duino

Położony na północ od Triestu zamek Duino to miejsce wyjątkowe – usadowiony na skalistym brzegu, wystawiony na wiatry bora i sirocco, zdaje się wpadać do morza. Obok ruin starej budowli znajduje się świetnie zachowany nowszy zamek, który w XVII w. wszedł do majątku niemieckich książąt von Thurn und Taxis. W czasach świetności w miejscu tym gościli m.in. Johann Strauss, Rainer Maria Rilke, Cesarzowa Sissi, Mark Twain. Zamek Duino, otaczający go ogród oraz bunkier udostępniono do zwiedzania w 2003 r. We wnętrzach na uwagę zasługuje fortepian, na którym grał Franz Liszt, schody palladio, a w ogrodzie ok. 20 tys. gatunków roślin.

Rovinj

Rovinj

Początki miasteczka Rovinj nie są takie oczywiste – do 1763 r. było małą wyspą, a dopiero zasypanie cieśniny umożliwiło połączenie go z lądem. Kilka wieków istnienia pod panowaniem Republiki Weneckiej pozostawiło mocny ślad w tutejszej architekturze i klimacie miasta. Rovinj szczyci się określeniem „mała Wenecja”, jak jest nazywane z uwagi na ciekawe budowle wzniesione w stylu weneckim – fortyfikacje miejskie z bramami czy też wieżę zegarową z okresu późnego renesansu. Wąskie uliczki pomiędzy kamienicami zachęcają do spacerów i kierują do najważniejszych zabytków miasta – kościoła św. Eufemii czy pałacu miejskiego.

Pula

Pula

Pula to zabytkowe miasto, ciekawie położone na siedmiu wzgórzach, o bogatej historii i tradycjach, które splatały się przez wieki. Gdy w 177 r. p.n.e. Rzymianie zajęli wspomniane tereny, a później przekształcili je w swoją kolonię, Pula zyskała duże znaczenie handlowe i administracyjne. W tym okresie nabrała świetności, a pozostałości wzniesionych wówczas budowli, takich jak rzymskie forum, świątynia Augusta i Romy, Łuk Sergiusza możemy podziwiać do teraz. Ogromną atrakcją miasta jest dobrze zachowany amfiteatr, będący niegdyś areną walk gladiatorów i dzikich zwierząt oraz mieszczący ponad 20 tys. widzów.

Portorož - Sečovlje

Portorož - Sečovlje

Z pewnością największym kurortem nadmorskim w Słowenii jest Portorož. Nie brakuje tutaj sklepów, restauracji, barów i hoteli. Rozwój miejscowości jest wynikiem właściwości leczniczych tutejszej wody morskiej, które już XIII w. wykorzystywali benedyktyni. Pierwsi kuracjusze zaczęli przyjeżdżać w XIX w., a ich dolegliwości reumatyczne leczono słonym błotem morskim. Sól jest skarbem tej części Słowenii. W nieodległej osadzie Sečovlje, w sposób opracowany 700 lat temu pozyskuje się sól z wody morskiej. W celu ochrony wielowiekowej tradycji i bogactwa naturalnego, stworzono tu park przyrodniczy o powierzchni 6,5 km2.

Archipelag Wysp Briońskich

Archipelag Wysp Briońskich

Stworzony w 1983 r. Park Narodowy Brijuni chroni bogate dziedzictwo historyczne i przyrodnicze znajdujące się na archipelagu 14 wysp Briońskich, rozrzuconych na przestrzeni 7 km. Turyści mogą odwiedzić to miejsce – niegdyś własność i samotnię Josepa Broz Tito - w ramach rejsów realizowanych z Puli i Fažany. Warto poświęcić czas, by zobaczyć pozostałości starożytnych obiektów, archeologiczne stanowiska, a przede wszystkim niezwykłą roślinność śródziemnomorską – cedry, makie, ostrokrzewy, eukaliptusy. Atrakcją Brijuni jest też park safari, gdzie zgromadzono egzotyczne zwierzęta podarowane Ticie przez światowych przywódców.

Triest

Triest

Pięknie położony niemal na krawędzi krasowego płaskowyżu Triest to najważniejsze miasto w tej części Włoch. Niegdyś przechodzące z rąk do rąk, zachowało do dziś zarówno włoski i austriacki charakter, tak w architekturze jak i usposobieniu mieszkańców. Ważne punkty Triestu to Piazza dell’Unita d’Italia – największy wychodzący ku morzu włoski rynek, ruiny teatru rzymskiego, czy twierdza San Giusto. Podczas pobytu w mieście trzeba spróbować doskonałej kawy – są tu zlokalizowane aż dwie fabryki cenionych marek. Triest to ważne miasto portowe, nie zapomina jednak o swojej bogatej historii, którą prezentuje w licznych muzeach.

Istria - rowerowa przygoda w trzech krajach

Zobacz pełną relację z wyprawy
Terminy i ceny
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.