Jaskinia Postojna

Na koniec naszego rowerowego wyjazdu zwiedzimy Jaskinię Postojną - najbardziej znaną słoweńską atrakcję turystyczną. Po śniadaniu ruszymy przed siebie na podbój krasowej krainy. Słowenia jak żaden inny kraj kojarzona jest z tym naturalnym fenomenem, gdyż od tutejszego płaskowyżu Kras wzięła się nazwa zjawiska stosowana przez naukowców. Białe, popękane wapienie, ponad 8000 jaskiń, zalesione pagórki i kameralne miejscowości to typowy krajobraz tej części Słowenii.

Po tak przyjemnej podróży dotrzemy do Postojnskiej Jamy, która jest największą spośród 20 udostępnionych do zwiedzania jaskiń w Słowenii. O sławie Postojnej przekonuje ogromna liczba 35 mln odwiedzających w ciągu niemal 200 lat od otwarcia. Jaskinia mieści w sobie plątaninę korytarzy, przedsionków i komnat, w których podziwiać można niezliczone formy klasycznego krasu. Tunele mają długość ok. 20 km, a specjalnie przygotowana trasa turystyczna, którą pokonuje się pociągiem i pieszo, obejmuje 5,5 km.

Jaskinia Postojna to nie tylko stalaktyty, stalagmity i inne zjawiska geologiczne. W grocie udokumentowano bytowanie aż 130 gatunków zwierząt, w tym salamandry Proteus – bezokiego płaza, odmieńca jaskiniowego. Z uwagi na wygląd Słoweńcy określają ją mianem „ludzkiej ryby”. Te wszystkie atrakcje dostępne są podczas 1,5-godzinnego zwiedzania. Wizyta w jaskini Postojnej wymaga zabrania ciepłego ubrania, ze względu na panującą tutaj stosunkowo niską temperaturę 8-10° C. Po zakończeniu zwiedzania wrócimy do hotelu.

Wariant trasy
w kilometrach
30Łatwa
45Średnia
70Trudna
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.