Rowerem przez zabytkowe miasta, białe wioski, winnice i gaje oliwne

Hiszpania ‣ Andaluzja - gorąca ojczyzna flamenco, korridy i tapas


Sprawdź szczegóły wycieczki
  1. Program
  2. Dni rowerowe
  3. Zakwaterowanie
  4. Atrakcje
  5. Zobacz całe
    video
  6. Terminy
    i ceny

Program wyjazdu

Andaluzja - niezwykłe skarby południowej Hiszpanii

Słoneczna ojczyzna flamenco, korridy i tapas zaprasza na pełną niespodzianek podróż do serca andaluzyjskiej ziemi. Ognista mieszanka różnych kultur i tradycji to kwintesencja południowej Hiszpanii.

Malaga

Malaga

Malaga jest dużym ośrodkiem w popularnym regionie wypoczynkowym Costa del Sol. Jak w wielu miastach wybrzeża skupia się tutaj ruch turystyczny - Malaga jest więc gwarna i oferuje takie atrakcje jak twierdza Alcazaba, zamek Gibralfaro z czasów muzułmańskich czy też monumentalną katedrę. Ciekawym miejscem jest także szesnastokątna arena corridy „La Malagueta”, na której pierwszą walkę stoczono w 1876 roku. Miasto słynie też z produkcji rodzynek oraz deserowego wina „Malaga”. Turyści spragnieni kontaktu ze sztuką mają do dyspozycji muzeum i dom pochodzącego stąd Pablo Picasso.

Degustacja wina

Degustacja wina

Szlaki wina to ciekawa inicjatywa hiszpańskich miast zrzeszająca tereny o bogatych tradycjach winiarskich. Projekt pozwala zgłębić styl życia i szeroko pojętą kulturę miejsc związanych z uprawą winorośli i produkcją wina – organizuje festiwale, oferuje wizyty w winiarniach, degustacje, warsztaty, a nawet zakwaterowanie w winnicach. Spośród 25 tras w całej Hiszpanii, kilka znajduje się również w Andaluzji. Będziemy mieli okazję zobaczyć jedną z miejscowości na szlaku wina Montilla – Moriles, gdzie udamy się do lokalnej winiarni, tzw. „bodega” na degustację szlachetnych trunków.

Degustacja przekąsek tapas

Degustacja przekąsek tapas

Jednym ze znaków rozpoznawczych hiszpańskiej kuchni są "tapas" – szybkie przekąski spożywane najczęściej w barach jako dodatek do wina lub piwa. Pochodzenie tapas związane jest z Andaluzją i dawnym zwyczajem przykrywania kieliszka krążkiem suchej kiełbasy, chroniącym trunek przed muchami. Stąd zrodził się zwyczaj przygotowywania cienkich plastrów chleba z różnymi dodatkami. Obecnie tapas przyjmują rozmaite formy, dając możliwość poznania lokalnej kuchni w miniaturze. Wciąż jednak najważniejsza jest związana z nimi kultura wspólnego biesiadowania. Podczas naszej wyprawy będzie okazja do miłego spędzenia czasu podczas degustacji tapas.

Antequera

Antequera

Antequera położona jest na południu prowincji, w sąsiedztwie Gór Betyckich i należy do najważniejszych miast w tym regionie Hiszpanii. Miasto otoczone jest majestatycznymi górami i nie bez powodu nazywane jest sercem Andaluzji. W Antequerze, jak i w całej Andaluzji, czuć silne wpływy kultury arabskiej, która panowała na tych ziemiach do XV wieku. Oprócz licznych zabytków z czasów średniowiecza i rekonkwisty w mieście znajdziemy również jedną z najstarszych aren walk byków w Hiszpanii. O historycznej wartości miasta świadczy fakt, że w tutejszych jaskiniach odkryto ślady obecności człowieka z epoki kamienia.

Lucena

Lucena

Leżąca w pobliżu Parku Narodowego de las Sierras Subbéticas Lucena, oferuje wszystkim odwiedzającym turystom wiele architektonicznych jak i krajobrazowych atrakcji. Miasto otoczone jest  nie tylko pięknymi górami, ale również licznymi winnicami i gajami oliwnymi. W Lucenie znajduje się także wiele architektonicznych zabytków pochodzących jeszcze z czasów średniowiecza. Perłą miasta jest barokowy, pochodzący z XVI wieku kościół świętego Mateusza, w którym znajduje się jedno z najpiękniejszych sakrariów w Andaluzji.

Sewilla

Sewilla

Sewilla jest jednym z największych miast w Hiszpanii i zarazem stolicą Andaluzji. Miasto jest słynne na całym świecie ze względu na swoje unikatowe dziedzictwo kulturowe i niezwykłe na skalą światową zabytki. Miasto Don Juana to nie tylko monumentalne architektoniczne perełki jak Katedra de Santa Maria oraz wieża Giralda, ale również taniec i zabawa. To stąd pochodzi gorący, hiszpański taniec flamenco, to tutaj odbywa się słynne wielkanocna parada i to właśnie w Sewilli rozgrywane są niezwykle widowiskowe walki byków na arenie La Maestranza.

Baena

Baena

Znajdujące się około 60 km od Cordoby miasto Baena jest doskonałym przykładem rzymskiej architektury jeszcze z czasów starożytności. Miasto przesiąknięte jest licznymi wpływami kultury rzymskiej i arabskiej - pełniło ono istotną rolę w regionie w czasach, gdy tymi ziemiami władali Maurowie. Obecnie Baena zawdzięcza swą sławę głównie dzięki produkcji najwyższej jakości oliwy z oliwek. W muzeum archeologicznym można zobaczyć tradycyjne sprzęty wykorzystywane od wieków do produkcji oliwy.

Écija

Écija

Podążając z Kordoby szlakiem Vía Verde de la Campina dojedziemy do miasteczka Écija nazywanego "miastem wież". Jego początki sięgają VIII w. p.n.e., a w architekturze miasta dominują bogato zdobione wieże licznych tu kościołów i klasztorów. Zwiedzający miasto z pewnością docenią jego barokową zabudowę z licznymi pałacami oraz malowniczymi parkami. Do najczęściej odwiedzanych zabytków miasta należą Kościół Św. Krzyża, Palacio de los Marqueses de Penaflor oraz Plaza de Espana. Za wizytówkę miasta uważa się kościół Św. Jana z imponującą barokową dzwonnicą.

Kordoba

Kordoba

Kordoba - miasto flamenco i walk torreadorów przez wieki nabrało swojego niepowtarzalnego charakteru. Jego historia sięga czasów kartagińskich i rzymskich, przez wieki miasto znajdowało się również pod panowaniem Arabów. Symbolem miasta jest potężny meczet - katedra Mezquita - jedno z najwspanialszych dzieł architektury islamu. Warto odwiedzić także Alkazar - fortyfikację z czasów arabskich i pospacerować romantycznymi uliczki pełnymi zabytków i małych kawiarni, które tworzą niesamowity klimat tego miasta. Tutaj przeszłość harmonijnie współgra z nowoczesnością, a wpływ różnych narodowości tworzy egzotyczną mieszankę wielu kultur i smaków.

Carmona

Carmona

Carmona jest niewielkim, aczkolwiek bardzo urokliwym miejscem. Miasto swoją historią jest ściśle związane z sąsiednią Sewillą, również miejskie budynki były tworzone na wzór większego sąsiada. Najlepszym tego przykładem jest XV wieczna wieża stojąca w centrum miasta, która jest bliźniaczo podobna do wieży Giralda przy katedrze Santa María de la Sede stojącej w centrum Sewilli. Miasto posiada bogatą tradycję, sięgającą jeszcze czasów starożytnych. Do największych zabytków Carmony należą ruiny zamku króla Don Pedro z XIII wieku oraz rzymska nekropolia – największa poza granicami Rzymu, w której znajduje się ponad 900 grobów.

Medina Azahara

Medina Azahara

Położony na zboczu góry Sierra Morena, w odległości ok. 8 kilometrów od Kordoby kompleks zamkowy Medina Azahara nazywany bywa „średniowiecznym Wersalem”. Zbudowany został na przełomie IX i X wieku na rozkaz pierwszego kalifa Kordoby - Abd al-Rahman III i miał być dowodem jego potęgi i władzy. Nazwa kompleksu Al-Zahrá pochodzi od imienia ulubionej żony kalifa - Al-Zahry. Kompleks nie przetrwał nawet jednego wieku - dynastia marokańska szybko obróciła to piękne miasto w ruiny. Obecnie Medina Azahara odzwierciedla jedynie część przepychu z jakim została zbudowana, ale mimo wszystko pozostałości Salón Rico robią na zwiedzających ogromne wrażenie.

Rute

Rute

Niewielkie miasteczko Rute położone jest na skraju Parku Narodowego Sierras Subbéticas w otoczeniu majestatycznych gór, gęstych lasów sosnowych oraz upraw drzewek oliwnych. To górskie miasteczko pełne jest typowych andaluzyjskich, bielonych domków, a jego historia sięga czasów neolitu. Swoje piętno odcisnęły tu również rządy Rzymian i arabskich najeźdźców. W miasteczku żywe są także tradycje kulinarne. Oprócz oliwy produkowany jest tu typowy likier anyżowy, tradycyjna szynka hiszpańska oraz słodkie nugaty i marcepany. Wszystkie te tradycyjne produkty można zakupić w lokalnych wytwórniach.

Vía Verde de la Campina

Vía Verde de la Campina

Zielone Szlaki Via Verdes są hiszpańską siecią tras rowerowych oraz szlaków do pieszych wędrówek, które powstały w miejscu dawnych tras linii kolejowych. Teren, przez który poprowadzono tory dostosowano do potrzeb kolei, w związku z tym na obecnych trasach Via Verdes mijamy wiele wiaduktów i tunelów. W dawnych stacjach kolejowych powstały bary i restauracje, które są dzisiaj miejscem odpoczynku dla piechurów i cyklistów. Jednym z najpopularniejszych andaluzyjskich szlaków jest Via Verde de la Campina, wiodąca na południe od Kordoby w kierunku miejscowości Écija do Villanueva del Rey.

Pokaz flamenco

Pokaz flamenco

Flamenco narodziło się w Andaluzji, a jego korzenie sięgają jeszcze XVI wieku, kiedy to na południe Hiszpanii przywędrowali Cyganie, a wraz z nimi ich kultura. Taniec jest niezwykle widowiskowy, a stroje, w których występują tancerze dodają ognistości i tak już bardzo zmysłowym ruchom. Flamenco to jednak nie tylko taniec, ale również śpiew, muzyka, tradycyjne stroje i sposób zachowania. Kiedy myślimy flamenco, widzimy przed oczami iberyjską piękność o czarnych włosach i w zwiewnej sukni. Pokaz flamenco pozwala poczuć na własnej skórze ten niezwykły, andaluzyjski klimat.

Degustacja likieru anyżowego

Degustacja likieru anyżowego

Andaluzyjskie miasteczko Rute, prócz pięknego położenia u stóp Parku Narodowego Sierras Subbéticas, słynie z produkcji doskonałych, lokalnych produktów, w tym z typowego dla tego regionu likieru anyżowego. W Rute znajdziemy wiele manufaktur trudniących się produkcją nie tylko likieru, ale również doskonałego koniaku i ginu. Podczas degustacji będziemy mogli nie tylko spróbować powyższych trunków, ale również poznać szczegóły ich produkcji zwiedzając muzeum likieru. Dodatkowo, dzięki wizycie w mini skansenie na własne oczy zobaczymy jak wyglądało życie w Andaluzji kilkaset lat temu.

Via Verde Subbetica

Via Verde Subbetica

Szlak Via Verde Subbetica to blisko 63 kilometrowy odcinek drogi pomiędzy miejscowościami Puente Genil i Luque. Ścieżka rowerowa została stworzona w miejscu, w którym biegły niegdyś linie kolejowe. Pod koniec XX wieku ruch kolejowy na tym terenie całkowicie zamarł. Nieczynne tory zostały odnowione i przekształcone w szlaki dla rowerzystów i pieszych turystów. Odcinek Subbetica jest częścią słynnego szlaku rowerowego Via Verde, liczącego łącznie około 7600 kilometrów, którego sieć rozciąga się w całej Hiszpanii.

Rowerowa podróż w hiszpańskim stylu

Zobacz pełną relację z wyprawy
Terminy i ceny
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.