Słoneczne trasy rowerowe nad polskim morzem w otoczeniu przyrody i nadbałtyckich kurortów

Polska ‣ Wybrzeże Bałtyku: wakacyjny raj dla aktywnych


Sprawdź szczegóły wycieczki
  1. Program
  2. Dni rowerowe
  3. Zakwaterowanie
  4. Atrakcje
  5. Terminy
    i ceny

Program wyjazdu

Wybrzeże Bałtyku - rowerowa podróż wzdłuż polskiego morza

Od Kołobrzegu aż po Hel - wyprawa rowerowa wzdłuż polskiego morza to niezapomniana przygoda. Piaszczyste plaże, kontakt z przyrodą i słynne kurorty tętniące życiem - to gwarancja udanego wypoczynku nad Morzem Bałtyckim.

Ruiny w Trzęsaczu

Ruiny w Trzęsaczu

Główną atrakcją Trzęsacza są ruiny kościoła z przełomu XIV i XV wieku, który wybudowano w centrum wsi, w odległości ok. 2 km od morza. Dzisiaj poprzez działanie sił natury na lądzie pozostała jedynie jego południowa ściana. Z losami tej budowli wiąże się legenda, która głosi, że kiedy władca morza - Pluskon - dowiedział się, że jedna z syren została ochrzczona w tym kościele i pochowana na tutejszym cmentarzu, bardzo się rozgniewał. Wówczas nakazał Bałtykowi, by ten bił falami w brzeg, zagarniając ziemię, aż syrena nie wróci do morza. Ciało syreny zostało odzyskane, jednak rozgniewany Bałtyk nadal wdziera się w ląd.

Międzyzdroje

Międzyzdroje

Międzyzdroje to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych polskich nadmorskich miejscowości. Sprzyjający klimat i urok tego miejsca sprawił, że już od XIX wieku było to miejsce chętnie odwiedzane przez zamożnych kuracjuszy. Obecnie Międzyzdroje mogą szczycić się pięknymi willami, molo, czy parkiem zdrojowym. Od ponad dwóch dekad kojarzone są również z corocznym Festiwalem Gwiazd i Aleją Gwiazd, gdzie rodzime osobowości kina i teatru pozostawiają odciski swoich dłoni. Miasto z pewnością posiada jedne z piękniejszych plaż nad naszym Bałtykiem i zdecydowanie jest warte odwiedzenia zarówno w trakcie, jak i poza sezonem.

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy powstał pomiędzy Ustką a Łebą pod koniec lat 70. XX wieku. Jego celem jest ochrona niepowtarzalnego systemu okolicznych bagien, jezior przymorskich i torfowisk oraz unikatowego pasa ruchomych wydm. Tutejsze bory i lasy są istnym rajem dla niezliczonej liczby chrząszczy, motyli, żab i ptaków. Można tu spotkać m.in. rybitwy, perkozy, żurawie, rybołowy i oczywiście mewy. Obszar ten doskonale ukazuje dzikie piękno nadmorskiej przyrody, typowej dla środkowego wybrzeża Bałtyku. Turyści odpoczywający w pobliskich kurortach chętnie odwiedzają Park, by móc podziwiać to niezwykłe miejsce.

Kołobrzeg

Kołobrzeg

Kołobrzeg należy do najstarszych miast na Pomorzu, a jego początki datuje się na VI-VII wiek. Długie i burzliwe dzieje miasta ukształtowały jego obecny wygląd i charakter. Miasto niegdyś będące twierdzą, dzisiaj jest prężnie prosperującym uzdrowiskiem i ośrodkiem turystycznym. Będąc w Kołobrzegu koniecznie trzeba odwiedzić bazylikę Najświętszej Marii Panny z przełomu XIV i XV wieku, Basztę Lontową, Latarnię Morską i ratusz, a także wybrać się na piękną plaże, lub po prostu pospacerować po molo. Kołobrzeg posiada dobrze przygotowaną infrastrukturę dla rowerzystów, więc zwiedzanie miasta na rowerze to czysta przyjemność.

Rewal

Rewal

Rewal jest jedną z wielu nadmorskich miejscowości bardzo chętnie wybieraną przez turystów szukających doskonałych warunków do plażowania oraz wypoczynku nad polskim morzem. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XV wieku. W Rewalu znajduje się wyznaczone kąpielisko o długości blisko 300 metrów. Jedną z największych atrakcji Rewala są pobliskie ruiny średniowiecznego kościoła w Trzęsaczu. Obecnie ostała się już tylko część południowej ściany świątyni, reszta runęła do morza na skutek erozji klifowego brzegu.

Darłowo

Darłowo

Darłowo i pobliski Darłówek to bardzo popularne i często odwiedzane miejscowości położone nad polskim morzem. Turystów przyciągają tutaj przede wszystkim rozległe piaszczyste plaże, na których można odpocząć w gorącym słońcu. W Darłowie znajduje się również wiele zabytków, które na pewno zachwycą miłośników zwiedzania. Warto tutaj odwiedzić średniowieczne śródmieście, Zamek Książąt Pomorskich oraz Kościół Mariacki. Do Darłowa przybywają również fani wędkarstwa i wszelkich sportów wodnych.

Łeba

Łeba

Łeba jest miastem leżącym na północy Polski. Jest to jest to miejscowość wypoczynkowa z kąpieliskami i portem morskim. Miasto przyciąga oczywiście turystów spragnionych wypoczynku nad morzem, ale dzięki swojej bogatej historii posiada również wiele walorów architektonicznych, z których najciekawszym jest kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XVII wieku. W okolicach Łeby znajdują się również najsłynniejsze w Polsce wydmy ruchome występujące w Słowińskim Parku Narodowym.

Zatoka Pucka

Zatoka Pucka

Zatoka Pucka jest częścią Morza Bałtyckiego i stanowi zachodnią część Zatoki Gdańskiej. Powierzchnia zatoki wynosi 364 km², natomiast maksymalna głębokość to 55 metrów. Zatoka Pucka jest doskonałym miejscem dla wszystkich osób uprawiających sporty wodne. Jest to prawdziwa mekka dla fanów kitesurfingu w Polsce. Wzdłuż brzegu zatoki biegnie droga rowerowa prowadząca przez całe wybrzeże Bałtyku. Na terenie Zatoki Puckiej znajdzimy również wiele gatunków ptaków, które objęte są specjalną ochroną.

Półwysep Helski

Półwysep Helski

Półwysep Helski , a właściwie Mierzeja Helska, jest chyba najbardziej charakterystycznym punktem na mapie Polski. Wąski, momentami na sto metrów, i długi na 34 kilometrów półwysep, to teren pełen plaż, lasów i pięknych krajobrazów. Półwysep cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, a niewielkie miejscowości wypoczynkowe, jak Jurata, Jastarnia, Chałupy, czy Hel są jednymi z najchętniej odwiedzanych miejsc nad polskim Bałtykiem. Mierzeja Helska to także istny raj dla miłośników sportów wodnych. Poszukiwacze adrenaliny mogą tu uprawiać windsurfing, kitesurfing, nurkować, czy pływać skuterami wodnymi.

Przylądek Rozewie

Przylądek Rozewie

Przylądek Rozewie położony jest nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Kaszubskim. Przylądek jeszcze do niedawna był uważany za najdalej wysunięty na północ punkt Polski, jednak w rzeczywistości położonym najbardziej na północy punktem naszego kraju jest miejsce na wybrzeżu w granicach Jastrzębiej Góry, który obecnie przyjął nazwę Gwiazdy Północy. Mimo tego, Rozewie wciąż jest bardzo rozpoznawalne na mapie polskiego wybrzeża, głównie ze względu na znajdującą się tam latarnię morską.

Władysławowo

Władysławowo

Władysławowo znajduje się w północnej części województwa pomorskiego. Pierwsze wzmianki o mieście pojawiły się już na początku XII wieku. Jest to miejscowość z bardzo rozbudowaną infrastrukturą turystyczną, do której ściągają rokrocznie rzesze turystów. Położenie nad Morzem Bałtyckim oraz nad Zatoką Pucką to główne atuty miasta. Dodatkowo Władysławowo stanowi bramę do Półwyspu Helskiego, który jest jednym z najczęściej odwiedzanych regionów turystycznych w Polsce.

Trasa rowerowa R-10

Trasa rowerowa R-10

Szlak rowerowy R10 to międzynarodowa trasa rowerowa należąca do ogólnoeuropejskiej sieci EuroVelo. Szlak przebiega dookoła Morza Bałtyckiego i liczy łącznie 8539 km. Na terenie Polski znajduje się 588 kilometrowy odcinek, który przebiega przez całą linię brzegową naszego kraju, przez województwa zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. Szlak został poprowadzony przez największe i najatrakcyjniejsze miejsca północnej Polski takie jak Świnoujście, Międzyzdroje, Kołobrzeg, Ustka, Gdynia, Gdańsk oraz tereny Słowińskiego Parku Narodowego.

Ustka

Ustka

Ustka to miasto leżące nad Bałtykiem na zachodniej części Wybrzeża Słowińskiego. Jest bardzo chętnie odwiedzana przez polskich i zagranicznych turystów. Na przyjezdnych czekają tutaj piaszczyste plaże oraz uzdrowisku, do którego ściąga mnóstwo kuracjuszy. W mieście znajdziemy również wiele zabytków, które są symbolem bogatej historii miasta. Znajdziemy tu między innymi Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja, Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, latarnię morską oraz port.

Ruchome wydmy

Ruchome wydmy

Położone na terenie Słowińskiego Parku Narodowego ruchome wydmy, to jedna z największych atrakcji polskiego wybrzeża. Znajdują się na ziemi łebskiej między morzem a jeziorem Łebsko. Na skutek porywów wiatru piasek się przemieszcza i powoduje wędrówkę wydm na wschód z prędkością kilku metrów rocznie. Piasek zasypuje napotkane lasy tworząc niezwykły krajobraz. Największy obszar występowania wydm znajduje się w okolicach Łeby i liczy ok. 500 hektarów. Zachodzą tutaj bardzo dynamiczne procesy niszczenia i tworzenia, czego przykładem jest odsłonięcie części lasu, który został zasypany przez wydmy kilka tysięcy lat temu.

Rowerowa podróż przez malownicze zakątki północnej Polski

Pełna relacja z wyprawy wkrótce

Terminy i ceny
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.