Malownicze, górskie pejzaże i bogactrwo kulturalne Łemków

Polska ‣ Beskid Niski:
szlakiem utraconego świata


Sprawdź szczegóły wycieczki
  1. Program
  2. Dni rowerowe
  3. Zakwaterowanie
  4. Atrakcje
  5. Terminy
    i ceny

Program wyjazdu

Rowerowym szlakiem przez najdziksze regiony Beskidy Niskiego

Zapraszamy do magicznej krainy, gdzie przenikają się nawzajem kulltury Polaków, Łemków i Rusinów, gdzie majestatyczne krajobrazy, dzikie góry i niczym nieskażona przyroda współistnieje z zabytkami drewnianej architektury. 

Radocyna

Radocyna

Radocyna, to jedno z tych miejsc, gdzie czas zdaje się stać w miejscu. Zapierające dech w piersiach widoki, gdzieniegdzie pozostałości dawnych domostw, przydrożne krzyże, kapliczki i stare drzewa sprawiają, że jest to wprost idealne miejsce do pieszych i rowerowych wycieczek.

Szlak Architektury Drewnianej

Szlak Architektury Drewnianej

Stare, drewniane, połemkowskie cerkwie są wręcz charakterystycznym elementem krajobrazu Beskidu Niskiego. Na szczególną uwagę zasługują te najstarsze i najciekawsze, jak np. jedna z najlepiej zachowanych w Polsce cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu, która jest uważana za wzór stylu w swojej klasie, czy kolorowa cerkiew św. Michała Archanioła w Świątkowej Wielkiej z przepięknymi malowidłami i ciekawą elewacją. Warto też odwiedzić cerkiew Opieku Bogurodzicy w Chyrowej, która jest jednym z dwóch ocalałych po II wojnie światowej budynków w tej wiosce.

Wapienne

Wapienne

Wapienne to urokliwe uzdrowisko zaliczane do jednych z najmniejszych w Polsce. Miejscowość zlokalizowana jest w środkowej części Beskidu Niskiego, w tzw. otulinie Magurskiego Parku Narodowego. Zjaduje się tu pijalnia wód, dwa parki zdrojowe oraz liczne ścieżki rowerowe. Do zabiegów leczniczych stosuje się tutejsze średnio zmineralizowane wody i borowinę. Nie bez znaczenia jest też podgórski klimat i tutejsze powietrze - długie spacery i jazda na rowerze są tu wręcz wskazane, a piękne widoki tylko umilają aktywność na świeżym powietrzu.

Jezioro Klimkowskie

Jezioro Klimkowskie

Jezioro Klimkowskie powstało w wyniku powstania tamy na rzece Ropie w latach 70-tych XX wieku. Klimkówka, bo tak potocznie nazywany jest zalew, spełnia wiele ważnych ról, jak ochrona przeciwpowodziowa, czy ujęcie wody pitnej dla pobliskich miast. Jezioro posiada przepiękne położenie, jest bowiem otoczone gęsto zalesionymi szczytami tzw. Pienin Gorlickich. Klimkówka to niezwykle popularne miejsce wypoczynku wśród lokalnych mieszkańców i dom wielu gatunków ptaków i ryb. Ciekawostką jest fakt, że przed laty, zalew ten był scenerią do filmu "Ogniem i mieczem", gdzie grał rzekę Dniepr.

Krempna

Krempna

Wieś Krempna to dobre miejsce na odpoczynek. Pośród łąk i lasów znajduje się niewielki zalew, będący miejscem odpoczynku lokalnych mieszkańców. Krempna może poszczycić się również przepiękną cerkwią z XVIII wieku obecnie pełniącą rolę kościoła parafialnego. Obiekt jest bardzo popularną atrakcją turystyczną, wpisano go nawet do Szlaku Architektury Drewnianej.

Zyndranowa - skansen

Zyndranowa - skansen

Zyndranowa to maleńka przygraniczna miejscowość słynąca ze Skansenu Kultury Łemkowskiej. Łemkowie jest to ludność wschodniosłowańska zamieszkująca tereny Beskidu Niskiego i Bieszczadów. W skansenie znajduje się bogaty zbiór eksponatów: przedmioty codziennego użytku, narzędzia, odzież, czy przedmioty sakralne Łemków, a wszystko to w oryginalnej chacie z 1860 r. Jest to ważny punkt na turystycznej mapie regionu.

Magurski Park Narodowy

Magurski Park Narodowy

Magusrki Park Nardowy znajduje się w centralnej części Beskidu Niskiego, na pograniczu województw małopolskiego i podkarpackiego. Jest to niezwykle ciekawe miejsce zarówno pod kątem przyrodniczym, jak i historycznym. Znaczna część parku to tereny leśne, co sprzyja występowaniu przeróżnych gatunków zwierząt. Park zamieszkują m.in. objęte ochroną rysie i żbiki, a także łosie, wilki, bobry, czy jelenie. Magurski Park Narodowy jest również domem dla wielu gatunków ptaków, w tym myszołowów, których jest tu najwięcej w kraju. Ku uciesze turystów park jest poprzecinany licznymi szlakami i ścieżkami przyrodniczymi.

Folusz - Diabli Kamień

Folusz - Diabli Kamień

W miejscowości Folusz znajduje się owiana legendą grupa skał. Wieść niesie, że lokalne diabły chciały zniszczyć pobliski kościół zrzucając na niego wielki głaz. Wybrały spośród siebie najsilniejszego, który musiał to uczynić przed zapianiem koguta. Tutejszy szewc widząc diabła toczącego głaz na górę przestraszył się i obudził koguta, który głośno zapiał. Jak tylko diabeł to usłyszał stracił swą moc, a kamień potoczył się do foluskiego lasu. Warto dokładnie przyjrzeć się temu kamieniowi, ponieważ widać na nim jeszcze ślady diabelskich pazurów.

Łosie - Zagroda Maziarska

Łosie - Zagroda Maziarska

Łosie to maleńka łemkowska wieś położona niedaleko Gorlic. Jej dawni mieszkańcy zajmowali się produkcją mazi, czyli różnego rodzaju smarów technicznych, co jest ściśle związane z rozwojem przemysłu naftowego w regionie. Zagroda Maziarska w Łosiach to nic innego, jak muzeum umieszczone w tradycyjnej łemkowskiej zagrodzie, w znacznej mierze poświęcone właśnie wytwarzaniu ów mazi, ale nie tylko. Zwiedzający znajdą tu mnóstwo starych fotografii, eksponatów i ciekawostek z życia Łemków XIX i XX wieku.

Cergowa - wieża widokowa

Cergowa - wieża widokowa

Cergowa (716 m n.p.m.) jest jednym z najwyższch szczytów Beskidu NIskiego. Na jej szczycie wybudowano czterokondygnacyjną, drewnianą wieżę widokową o wysokośći 22 m. Z wieży rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama na Beskid Niski, Beskid Sądecki, Bieszczady, Doły Jasielsko-Sanockie, a nawet Tatry.

Wysowa Zdrój

Wysowa Zdrój

Wysowa Zdrój to malowniczo położona miejscowość uzdrowiskowa znajdująca się w południowo-zachodniej części Beskidu NIskiego. Wysowa znana jest z wód leczniczych, warto więc odwiedzić tutejszą Pijalnię Wód Mineralnych i sprawdzić ich właściwości na własnej skórze. Wokół miasteczka poprowadzono wiele szlaków pieszych, rowerowych i konnych. Piękne okoliczności przyrody sprzyjają relaksowi w tym niewielkim uzdrowisku.

Pustelnia Św. Jana z Dukli

Pustelnia Św. Jana z Dukli

Niedaleko przejścia granicznego w Barwinku, na wzgórzu Zaśpit, znajduje się pustelnia św. Jana z Dukli. Św. Jan w młodości prowadził życie w odosobnieniu w okolicznych lasach, dlatego też po jesgo beatyfikacji w XVIII wieku, powstała tu świątynia. Zakonnik został kanonizowany przez Jana Pawła II. Obecnie niepodal Dukli znajduje się  murowana kaplica z początku XX wieku, dom pustelnika, czyli dom rekolekcyjny oraz grota skalna ze źródełkiem, z któego wodę czerpią licznie przybywający tu pielgrzymi.

Regietów

Regietów

Konie huculskie to silna i odporna rasa, która charakteryzuje się krępą budową ciała, mocną szyją z bujną grzywą oraz niskim wzrostem. Oryginalnie konie te występowały na Huculszyczyźnie, czyli w zachodniej części Ukrainy, w Karpatach Wschodnich. Hucuły to konie inteligentne, ciekawskie i spokojne, są też łągodnie nastawione do człowieka. Przez lata wykorzystywano je w pracach polowych, czy zaprzęgach, jednak w ostatnich latach doceniono ich temperament i obecnie są często wykorzystywane w hipoterapii. W Regietowie znajduje się jedno z najważniejszych mijesc hodowli tej rasy.

Rowerowa wyprawa przez dzikie zakątki południowego pasma Beskidów

Pełna relacja z wyprawy wkrótce

Terminy i ceny
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.