Wysowa Zdrój

Dzisiejszego dnia ruszymy na podbój południowo-zachodniej, najwyższej części Beskidu Niskiego. Celem wyprawy będzie Wysowa Zdrój - malownicze uzdrowisko położone w górskiej dolinie rzeki Ropy. Otaczają ją stare jodłowo-bukowe lasy na wzniesieniach Gór Hańczowskich.

Pierwsza część trasy poprowadzi nas drogami szutrowymi w kierunku Koniecznej i przejścia granicznego ze Słowacją. Stamtąd ruszymy na północ wzdłuż drogi asfaltowej, abu za Zdynią skręcić w lewo w kierunku Regietowa Niżnego. Tutaj na odcinku z Regietowa czeka na nas trudniejszy, stromy podjazd na przełęcz między Obićem a Jaworzynką.

Wjeżdzając do Wysowej od strony południowej warto zatrzymać się choć na chwilę przy pochodzącej z 1779 roku cerkiewi pod wezwaniem św. Michała Archanioła i znajdującej się tuż przy cerkwi 400-letniej lipie drobnolistnej stanowiąceja pomnik przyrody.

Centralnym punktem Wysowej jest malowniczy park zdrojowy, w którym znajdują się ogólnodostępne ujęcia wód mineralnych oraz nowa pijalnia. Wody mineralne z Wysowej wydobywane są z 14 ujęć i uznawane są już od wielu lat za wody lecznicze.Dalej podążymy z powrotem nietrudną trasą w kierunku Hańczowa i Skwirtne. Trasa na długich odcinkach przebiega odkrytym terenem, a po drodze podziwiać możemy malownicze krajobrazy oraz rozległe łąki na których spotkać można między innymi czarne bociany.

Wariant trasy
w kilometrach
58Średnia
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.