Zyndranowa - Muzeum Kultury Łemkowskiej

Przed nami pełen wyzwań i przygód dzień rowerowy wiodący nas poprzez Magurski Park Narodowy do znajdującej się tuż przy granicy ze Słowacją wioski Zyndranowa.

Z Radocyny podążymy głównym transgranicznym, karpackim szlakiem rowerowym w kierunku Wyszowatki i dalej na północ w kierunku Magurskiego Parku Krajobrazowego do Krempnej. Magurski Park leży w samym sercu Beskidu Niskiego i obejmuje swoim zasięgiem górne dorzecze Wisłoki oraz pasmo Magury Wątkowskiej. Teren ten oprócz wspaniałych walorów przyrodniczych prezentuje również niezwykłe bogactwo kulturowe wynikające z przenikających się tu kultur polskiej, łemkowskiej i rusińskiej.

Podążając dalej w kierunku wschodnim docieramy do Tylawy, a następnie do Zyndranowa, w którym znajduje się Muzeum Kultury Łemkowskiej. Skansen powstał w zagrodzie łemkowskiej, a jego głównym obiektem jest chyża pochodząca z 1860 roku. W muzeum znajdują się także obiekty takie jak kuźnia, kaplica, świetlica wiejska. Zgromadziło tu również szereg pamiątek wojennych z czasów operacji na Przełęczy Dukielskiej.  

Wariant trasy
w kilometrach
48Średnia
96Trudna
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.