Słoneczne trasy, malownicze krajobrazy i dziki krajobraz Roztocza

Polska ‣ Skarby Roztocza: szlakiem Green Velo


Sprawdź szczegóły wycieczki
  1. Program
  2. Dni rowerowe
  3. Zakwaterowanie
  4. Atrakcje
  5. Terminy
    i ceny

Program wyjazdu

Horyniec Zdrój + Pogórze Dynowskie + Przemyśl + Tomaszów Lubelski + Zamość + Zwierzyniec, spływ kajakowy

Zapraszamy na wyprawę rowerową po najpiękniejszych zakątkach południowo-wschodniej Polski. Sielskie krajobrazy, malownicze wsie i galicyjska kuchnia - odkryj z nami nieznane oblicze Podkarpacia i Lubelszczyzny!

Horyniec Zdrój

Horyniec Zdrój

Horyniec Zdrój jest wsią położoną na północnym wschodzie województwa podkarpackiego. Miejscowość od ponad stu lat jest uzdrowiskiem i wyróżnia się jednym z największych złóż borowiny oraz wodami leczniczymi. Ogromnym atutem tego miejsca jest jego odizolowanie, ponieważ Horyniec Zdrój nie leży w pobliżu żądnej ruchliwej drogi, ani dużego miasta. Okolica wydaje się jakby bezludna, może trochę zapomniana i w tym tkwi całe jej piękno. Powietrze jest tu czyste, a panujące wokół cisza i spokój sprawiają, że można oderwać się od codziennego zgiełku i w pełni odpocząć. Jest to wręcz idealne miejsce na wakacyjny relaks.

Koniki Polskie

Koniki Polskie

Koniki polskie sprowadzono na Roztocze blisko 40 lat temu i od tamtej pory ich liczba stale się powiększa, a sam wizerunek konika stał się symbolem Roztoczańskiego Parku Narodowego. Założony w latach 80. Ośrodek Hodowli Zachowawczej prowadzony jest w celu utrzymania czystych cech rasy i mieści się we wsi Florianka, nieopodal Zwierzyńca. Koniki polskie należą do ras prymitywnych, cechuje je silna i krępa budowa ciała, niski wzrost, gęsta grzywa i ogon oraz myszate umaszczenie z czarną pręgą na grzbiecie. Warto dodać, że zwierzęta te uchodzą za bardzo ufne i spokojne, dzięki temu idealnie sprawdzają się m.in. w hipoterapii.

Green Velo

Green Velo

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo jest największym rowerowym projektem jaki został zrealizowany w Polsce. Szlak liczy ponad 2000 kilometrów i przebiega przez teren pięciu województw wschodniej Polski. Green Velo to najdłuższy oznakowany szlak rowerowy w kraju. Trasa poprowadzona jest głównie po asfaltowych drogach o niewielkim natężeniu ruchu i przebiega przez bardzo atrakcyjne przyrodniczo i kulturowo tereny Polski. Na szlaku oprócz przyrodniczych pereł jak Arboretum w Bolestraszycach czy Dolina Sanu można spotkać mnóstwo zabytków, w tym liczne cerkwie na Roztoczu czy Twierdza Przemyśl.

Kościół na wodzie

Kościół na wodzie

W Zwierzyńcu wiele jest zabytkowych budowli wzniesionych przez rodzinę Zamoyskich. Jedną z nich jest barokowy kościół pw. Św. Jana Nepomucena, który swoją nazwę zawdzięcza ulokowaniu na wysepce pośrodku stawu, niemalże w centrum miasteczka. Kościół z wnętrzami zdobionymi polichromią i obrazami został ufundowany przez Tomasza i Teresę Zamoyskich. W słoneczne dni biel ścian kościoła pięknie odbija się w tafli wody, nie dziwi więc fakt, że obiekt przyciąga zarówno wiernych, jak i turystów. Będąc w Zwierzyńcu warto wybrać się tu chociaż na chwilę, by móc nacieszyć się urokiem i atmosferą tego miejsca.

Twierdza Przemyśl

Twierdza Przemyśl

Na początku XX wieku przemyskie forty należały do jednych z największych tego typu budowli w Europie. Lata świetności fortyfikacja ta przeżywała w czasie I wojny światowej, mimo tego, że jej budowa nigdy nie została w pełni zakończona. Rozlokowane wokół Przemyśla mury, forteczne drogi i bunkry ukazują kunszt architektury militarnej Austro-Węgier i są dziedzictwem kultury całej Europy. Obecnie poprowadzono tu liczne szlaki piesze i rowerowe o różnym stopniu trudności. Na odwiedzenie z pewnością zasługują jedne z najlepiej zachowanych fortów, tj. artyleryjski Salis Soglio, czy pancerne San Rideau i Borek.

Karczma pod Semaforem

Karczma pod Semaforem

Proponujemy krótki odpoczynek w legendarnej już karczmie "Pod Semaforem" w Bachórzu. Nietuzinkowe wystrój lokalu ściśle nawiązuje do jego nazwy i jest związany z koleją, a sama karczma ulokowana przy trasie kolejki wąskotorowej "Pogórzanin". Jest to lokal kultowy nie tylko wśród kolarzy, którzy licznie przybywają tutaj przemierzając szosy Pogórza Dynowskiego, ale także mieszkańców Podkarpacia nie związanych z kolarstwem. Karczma słynie z bardo dobrej kuchni, można tu skosztować nie tylko tradycyjnych polskich potraw, ale i regionalnych przysmaków. Będzie to idealne miejsce na złapanie oddechu podczas rowerowej wyprawy.

Zwierzyniec

Zwierzyniec

Zwierzyniec to niewielkie miasteczko położone na Roztoczu Środkowym, w województwie lubelskim. Pod koniec XVI wieku została tu wybudowana letnia rezydencja rodziny Zamoyskich. Dzisiaj Zwierzyniec jest tętniącym życiem ośrodkiem turystycznym z licznymi pomnikami, zabytkami i co najważniejsze, z przepiękną przyrodą - miasto sąsiaduje z Roztoczańskim Parkiem Narodowym. Charakterystyczny kościół na wodzie, pałac Plenipotenta, Zespół Zarządu Ordynacji Zamojskiej, to najbardziej znane z architektonicznych zabytków. Niezwykła atmosfera tego miejsca sprawa, że Zwierzyniec jest chętnie odwiedzany przez turystów z całej Polski.

Rzeszów

Rzeszów

Rzeszów to miasto położone na południowym wschodzie Polski, w centralnej części Podkarpacia. Jego historia sięga XIV wieku, kiedy to uzyskał prawa miejskie. Dzisiaj to prężnie rozwijające się miasto i ważny ośrodek kulturowo-oświatowy. Niezwykły klimat miasta tworzy Rynek z odrestaurowanymi kamienicami, murale oraz liczne perełki architektury, jak wille secesyjne, multimedialna fontanna, ratusz. Latem warto odwiedzić Rzeszów chociażby dla festiwali, takich jak Carpathia Festival, Europejski Stadion Kultury, Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, czy Festiwal Przestrzeni Miejskiej. Zapraszamy do Rzeszowa!

Zamość

Zamość

Nazywany Perłą Renesansu Zamość znajduje się w południowo-wschodniej Polsce, w południowej części województwa lubelskiego. Niezwykła i unikatowa w skali europejskiej architektura tego miasta sprawia, że Zamość jest tłumnie odwiedzany przez turystów i miłośników architektury. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc jest z pewnością Rynek Wielki - plac otoczony kolorowymi kamienicami z podcieniami, z ulokowanym nieco z boku okazałym ratuszem i jego wachlarzowymi schodami, to jedynie wierzchołek tego, co Zamość ma do zaoferowania turystom. Polecamy wizytę w tym pięknym mieście, tu nie można się nudzić!

Przemyśl

Przemyśl

Spływ kajakowy

Spływ kajakowy

Spływy kajakowe uchodzą za coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu. Nic dziwnego - jest to idealne połączenie sportu i odpoczynku. Naszą propozycją na aktywny relaks będzie spływ, który uchodzi za obowiązkową atrakcję Roztocza. Do pokonania mamy niezbyt długi, ale za to malowniczy odcinek z Obroczy do Zwierzyńca. Rzeka Wieprz leniwie snuje się tu przez niedostępne zakamarki Roztocza, dzięki czemu dziką przyrodę będziemy mieć na wyciągniecie ręki. Liczne meandry i zakola urozmaicą wiosłowanie, a spływ umili nam śpiew ptaków. Przepłynięcie całej trasy zajmie około dwóch godzin. Metą będzie Zalew Rudawka.

Szlak Architektury Drewnianej

Szlak Architektury Drewnianej

Podkarpacie, a szczególnie jego południowa i wschodnia część, jest wprost usiane starymi drewnianymi kościołami i cerkwiami. Świątynie, które nierzadko pamiętają XVI, czy XVII wiek, w większości do dzisiaj służą wiernym. Przemierzając województwo podkarpackie można natknąć się na prawdziwe architektoniczne perełki takie, jak np. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu z XVII wieku i Cerkiew św. Paraskewy w Radrużu z XVI wieku. Te niesamowite budowle, czasami skryte pośród lasów, czasami w centrum wiosek zachwycają swoją różnorodnością.

Roztoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy to niezwykłe miejsce na mapie Polski. Położny jest w południowej części województwa lubelskiego i obejmuje najcenniejsze przyrodniczo tereny Roztocza. Niezwykle zróżnicowane ekosystemy leśne oraz wodne są prawdziwą ostoją dla niezliczonej ilości rzadkich zwierząt, jak np. żółwie błotne, traszki, rysie, bieliki, dzięcioły, czy chrząszcze, ważki i motyle. Bogactwo fauny i flory przyciągnęło tu przyrodników, za sprawą których w pierwszej połowie XX wieku zaczęto tu zakładać rezerwaty przyrody, a później utworzono park narodowy. To przepiękne miejsce na relaks i aktywny wypoczynek. Zapraszamy!

Arboretum w Bolestraszycach

Arboretum w Bolestraszycach

Arboretum, czyli ogród dendrologiczny, jest to miejsce gdzie uprawia się drzewa, krzewy oraz mniejsze rośliny, a także prowadzi nad nimi badania. W bolestraszyckim arboretum zgromadzono tysiące okazów drzew i krzewów, które podzielono na kolekcje tematyczne, m.in. dendrologiczną, roślin wodnych, rzadkich, czy zagrożonych. Można tu zobaczyć przepiękne magnolie, różaneczniki, cisy, historyczne odmiany jabłoni, metasekwoje, derenie jadalne i wiele, wiele innych. Przy ogrodzie funkcjonuje również Muzeum Przyrodnicze, w którym można obejrzeć wystawę poświęconą ornitologii oraz sposobom ochrony ptaków.

Rowerowa wyprawa przez urokliwe zakątki południowo-wschodniej Polski

Zobacz pełną relację z wyprawy

Terminy i ceny
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.