Rowerowa podróż na pograniczu dwóch kultur

Słowacja - Węgry ‣ szlakiem wina, jaskiń i gorących źródeł


Sprawdź szczegóły wycieczki
  1. Program
  2. Dni rowerowe
  3. Zakwaterowanie
  4. Atrakcje
  5. Zobacz całe
    video
  6. Terminy
    i ceny

Program wyjazdu

Słynny region Słowackiego Krasu i węgierska kraina Gór Bukowych

Najciekawsze rowerowe szlaki słowacko - węgierskiego pogranicza. Wyprawa pod znakiem dwóch kultur, szlakiem krasowych jaskiń, średniowiecznych twierdz, renesansowych pałaców i gorących wód termalnych.

Krásna Hôrka

Krásna Hôrka

Zamek Krásna Hôrka leży w tzw. Krasnohorskim Podgrodziu w kotlinie Rożniawskiej u podnóża Rudaw Słowackich. Obszar ten jest znanym ośrodkiem ruchu turystycznego w regionie Gemer. Zamek należy do najlepiej zachowanych grodów słowackich, jest narodowym zabytkiem kultury i siedzibą Muzeum Betliar. Krásna Hôrka wzniesiony został na wysokim wzgórzu, a dostęp do niego jest jedynie od strony wschodniej. Zamek powstał na miejscu grodu z XIII wieku na głównym handlowym szlaku prowadzącym z Siedmiogrodu do Polski. Wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany pełnił też ważną rolę obronną przed najazdami Turków.

Kasztel Betliar

Kasztel Betliar

Renesansowo – barokowy zespół pałacowy w Betliar zachował się niemal w niezmienionym stanie i w obrazowy sposób dokumentuje życie ówczesnej szlachty. W II połowie XIX wieku pałac rodu Andrassych został przebudowany i od tego czasu stanowi reprezentacyjną rezydencję łowiecką. W budynku znajduje się imponująca hala wejściowa, urządzona w barokowym stylu, luksusowe salony, niezwykła biblioteka licząca 20 tys. woluminów, bogaty zbiór trofeów myśliwskich oraz galeria obrazów wybitnych malarzy europejskich. Pałac zlokalizowany jest na terenie okazałego, ponad 80 hektarowego parku i stanowi narodowy zabytek kultury i historii.

Jaskinia Domica

Jaskinia Domica

Jaskinia Domica zlokalizowana jest w południowo-zachodniej części Płaskowyżu Silickiego w Parku Narodowym Słowacki Kras, w pobliżu granicy z Węgrami. Wejście do jaskini położone jest na wysokości 339 m n. p. m, u podnóży góry o tej samej nazwie. Jaskinia Domica połączona jest ze znajdującą się na Węgrzech Jaskinią Baradla i wraz z nią tworzy niespotykany kompleks jaskiniowy o łącznej długości 5358 metrów. Oprócz typowych dla tego typu jaskiń różnorodnych nacieków, stalaktytów i stalagmitów niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających jest pokonanie części trasy łódką po podziemnej rzece Styks.

Jaskinia Gombasecka

Jaskinia Gombasecka

Jaskinia Gombasecka znajduje się w regionie Słowackiego Krasu, na zboczu Płaskowyżu Silickiego i dzięki swojej unikalnej formie i niezwykłym, cienkim, dochodzącym do 3 metrów nawisom w kształcie piórek została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jaskinia składa się z dwóch pięter, a przez dolne partie jaskini płynie Czarny Potok. Długość jaskini to 1525 metrów. W górnym, suchym korytarzu woda wyżłobiła różne formy stalaktytów, stalagmitów oraz nawisów. Jaskinia charakteryzuje się specjalnym mikroklimatem z temperaturą powietrza wahającą się nieznacznie między 9,0 a 9,4 °C i wilgotnością od 95 do 97%.

Rożnawa

Rożnawa

Miasteczko Rożnawa leży na południowym wschodzie Słowacji w Kraju Koszyckim i w dolinie rzeki Slanej. Położenie między zboczami Słowackiego Rudohoria, a płaskowyżem Parku Narodowego Słowacki Kras sprawia, że jest to niezwykle malowniczy region Słowacji. Historia miasteczka to ponad 700 lat tradycji. Centrum Rożnawy to duży, kwadratowy rynek otoczony zabytkowymi, mieszczańskimi kamienicami z ubiegłych wieków. W mieście znajduje się także kilka ciekawych gotyckich i barokowych kościołów. Na rozwój miasta znaczący wpływ miała szlachecka rodzina Andrássych oraz rożniawscy biskupi.

Baseny termalne Barlangfürdő

Baseny termalne Barlangfürdő

Miszkolcatapolca to uzdrowiskowa cześć miasta Miszkolc oddalona o ok. 5 km od centrum. Znajduje się tu jedno z najbardziej popularnych kąpielisk termalnych nie tylko na Węgrzech, ale i w całej Europie. Na terenie kompleksu znajduje się wyjątkowe kąpielisko termalne Barlangfürdő , które zlokalizowane jest w jaskini i grotach skalnych o łącznej długości 700 metrów. Ciepłe wody termalne tworzące naturalne prądy i bicze wodne oraz czyste pozbawione bakterii powietrze to idealne warunki do wypoczynku. W skład kąpieliska wchodzi również kilka odkrytych basenów o temperaturze wody 28-35°C, idealnych do kąpieli leczniczych i relaksacyjnych.

Miszkolc

Miszkolc

Miszkolc to trzecie co do wielkości węgierskie miasto. Położone jest u podnóża Gór Bukowych, w malowniczej dolinie rzeki Szinwy. Uzdrowiskowa część Miszkolca tzw. Tapolca to znane uzdrowisko z leczniczymi, mineralnymi źródłami. Niewątpliwą atrakcją Miszkolca poza źródłami termalnymi są ruiny warownego zamku - twierdzy Diósgyőr znajdujące się na wzgórzu nad miastem. Wartym odwiedzenia zabytkiem jest XVIII-wieczna Cerkiew Świętej Trójcy, w której podziwiać można 16-metrowy ikonostas z 88 ikonami przedstawiającymi życie Chrystusa. Najstarszy zabytek w mieście to piękny kościół kalwiński.

Cserépfalu

Cserépfalu

Cserépfalu to malownicza wioska położona w północno-wschodniej części Węgier. Osada założona została ponad 700 lat temu w sercu najpiękniejszej doliny Gór Bukowych. W sercu wioski warte zobaczenia są zabytkowe budowle i liczne domy gospodarcze wyposażone w oryginalne meble i sprzęty. Na terenie osady znajduje się również jaskinia praczłowieka Subalyu, gdzie odkryto szczątki neandertalczyków oraz szereg piwnic winiarskich zapraszających do degustacji lokalnych wyrobów. W okolicach znajdują się tzw. Kamienne Ule - niezwykłe stożki kamienne pochodzenia wulkanicznego. Malownicze otoczenie, wspaniałe pozostałości dawnych cywilizacji oraz spokój zachęcają do odkrycia tego niezwykłego miejsca.

Zamek Spiski

Zamek Spiski

Zamek Spiski to jeden z największych kompleksów zamkowych w Europie Środkowej i zarazem największy zamek na Słowacji, który liczy ponad 4 ha powierzchni. Budowę twierdzy rozpoczęto w XII wielu od górnej wieży, a przez kolejne 600 lat następowała jej systematyczna rozbudowa. Na początku był on strategicznie położoną twierdzą graniczną, a przez następne wieki stanowił centralny punkt władzy na Spiszu. Położenie zamku na wapiennej skale na górze, na wysokości ponad 634 m. n.p.m. sprawia, że króluje on nad Kotliną Spiską, a z jego murów roztacza się malowniczy krajobraz na całą okolicę. W 1993 roku Spiski zamek został wpisany na Listę Dziedzictwa UNESCO.

Kompleks termalny w Egerszalok

Kompleks termalny w Egerszalok

Kompleks Salt Hill Thermal Spa w Egerszalok położony jest zaledwie 6 km od Egeru. Jest to kąpielisko z leczniczymi wodami termalnymi i bogatym zapleczem wellness. Kompleks tworzy 17 odkrytych i krytych basenów zbudowanych u stóp wapiennego, tarasowego wzgórza po którym spływa woda termalna. Tutejsze wody termalne bogate są w aktywne związki wapnia, magnezu oraz kwasu metakrzemowego przez co doskonale nadają się do relaksujących i leczniczych kąpieli. Salt Hill Thermal Spa oferuje bajkowe otoczenie wzgórz, tarasowej skarpy i gejzeru z leczniczą wodą oraz dodatkowych atrakcji takich jak: masaże wodne, bicze, sauny oraz zjeżdżalnie dla najmłodszych.

Góry Bukowe

Góry Bukowe

Malownicze tereny Gór Bukowych rozciągają się na południowy - zachód od miasta Miszkolc. Niewysokie wzgórza porośnięte są gęstym lasem bukowym, a ze szczytów roztacza się malownicza panorama na zielone wzniesienia i głębokie, poprzecinane potokami doliny. Góry Bukowe pełne są wapiennych formacji skalnych, tajemniczych grot, zapomnianych ruin, wspaniałej roślinności i dzikiej zwierzyny. Uroda tych niezwykłych, zielonych gór często pozostaje nieodkryta dla turystów. Jednak z roku na rok coraz więcej odwiedzających ten region Węgier opuszcza utarte ścieżki i udaje się na wędrówkę przez porośnięte zielonymi bukami wzgórza.

Eger

Eger

Eger nazywany jest perłą północnych Węgier i stanowi prawdziwą mekką wszystkich winiarskich koneserów. Na peryferiach miasteczka w tzw. Dolinie Pięknej Pani otwarto kilkadzisiąt winiarni, restauracji, knajpek i piwniczek z winem. Piwniczki wydrążono w miękkiej skale zbocza okalającym dolinę. W pobliżu Egeru znajduje się kompleks termalny zwany węgierskim Pamukkale z białymi skałami, po których spływa gorąca termalna woda. Również samo centrum tego barokowego miasteczka warte jest odwiedzenia.

Ochtińska Jaskinia Aragonitowa

Ochtińska Jaskinia Aragonitowa

Ochtińska Jaskinia Aragonitowa położona jest w środkowej Słowacji na Pogórzu Rewuckim. Jaskinia ta jest unikatem na światową skalę. Zachwyca odwiedzających różnorodnymi arganitowymi formami nacieków w postaci spirali, gałązek, korali, a także niezwykłym ukształtowaniem podziemnych korytarzy. Najpiękniejszym miejscem w jaskini jest Komnata Drogi Mlecznej, gdzie w świetle lamp błyszczą na sklepieniu białe aragonitowe kiście. Z całkowitej długości 300 m jaskini dla zwiedzających udostępniono prawie 230 metrów. Dzięki swojemu niepowtarzalnemu charakterowi jaskinia została wpisana na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO.

Najciekawsze rowerowe szlaki na pograniczu Słowacji i Węgier

Zobacz pełną relację z wyprawy
Terminy i ceny
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.