Naddunajska trasa rowerowa z Wiednia do Budapesztu

Austria - Słowacja - Węgry ‣ trzy kraje, trzy stolice i majestatyczny Dunaj


Sprawdź szczegóły wycieczki
  1. Program
  2. Dni rowerowe
  3. Zakwaterowanie
  4. Atrakcje
  5. Terminy
    i ceny

Program wyjazdu

Trzykrajowa wyprawa wzdłuż majestatycznego Dunaju

Kolejny odcinek kultowej trasy rowerowej wzdłuż Dunaju wiedzie przez urokliwe zakątki Europy. Trzy kraje, trzy stolice i niezapomniane wrażenia, a wszystko to podczas jednej wyprawy!

Wiedeń

Wiedeń

Wiedeń - miasto cesarzy, muzyków, miłośników dobrej kawy i słodyczy. Stolica Austrii zachwyca wszystkich odwiedzających swoim majestatem. Wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miasto, przepełnione jest cesarskimi pałacami i licznymi muzeami. Jednak Wiedeń to nie tylko miasto dla fanów historii, to również miejsce dla wielbicieli dobrej muzyki i rozrywki. Liczne kluby i kawiarnie, w których można spróbować Tortu Sachera i zasmakować wspaniałej kawy sprawiają, że Wiedeń to prawdziwa europejska stolica.

Bratysława

Bratysława

Podczas wyprawy będziemy mieć okazję odwiedzić największe słowackie miasto i zarazem jedną z najmłodszych europejskich stolic, czyli Bratysławę. To malowniczo położone miasto znajduje się tuż przy granicy z Austrią i Węgrami. Mimo, że dopiero od ćwierć wieku jest stolicą, Bratysława posiada długą i burzliwą historię. Zabytkowa część miasta, odrestaurowane pałacyki i panujący nad miastem Zamek Bratysławski to dopiero początek turystycznych atrakcji. Liczne puby i klimatyczne restauracje kuszą lokalnymi przysmakami i słowackim piwem.

Esztergom

Esztergom

Esztergom, to najstarsze węgierskie miasto. To tutaj miał miejsce chrzest św. Wojciecha, tutaj urodziła się św. Kinga, tutaj też znajduje się największa węgierska bazylika pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i Świętego Wojciecha. Nie bez kozery nazywane jest węgierskim Watykanem. Warto też wybrać się na zwiedzanie pobliskiego zamku, czy zabytkowej części miasta, dzielnica Viziváros, czyli Wodne Miasto kusi kameralnymi uliczkami i odrestaurowaną architekturą. Wizyta w tym zabytkowym mieście będzie ciekawym urozmaiceniem rowerowej wyprawy.

Muzeum wsi

Muzeum wsi

Podróżując wzdłuż węgierskiej części Dunaju warto wybrać się do największego na Węgrzech Muzeum Etnograficznego, mieszczącego się w okolicach miasteczka Szentendre. Na pokaźnym terenie kilkudziesięciu hektarów rozmieszczono charakterystyczną dla Węgier architekturę użytkową oraz sakralną. Znajdziemy tu m.in. przepięknie odwzorowane chatki pokryte strzechą, zabudowę gospodarczą, kościoły oraz przedmioty codziennego użytku. Wizyta w tutejszym skansenie będzie nie lada gratką nie tylko dla miłośników historii.

Szentendre

Szentendre

Szentendre jest niewielkim miastem położonym w pobliżu Budapesztu. Miasteczko mimo swych niewielkich rozmiarów usiane jest przeróżnymi atrakcjami i ciekawymi miejscami. Już sam główny plac miasta, Fő tér, zachwyca swoim nietypowym, trójkątnym kształtem, pełno jest też tu wąskich uliczek z typową, niską zabudową. W Szentendre znajdziemy też jedyne na świecie muzeum marcepanu, jedyne węgierskie muzeum wina, czy największy na Węgrzech skansen, czyli muzeum wsi. To wspaniałe miasteczko jest obecnie sprawnie działającym ośrodkiem wypoczynkowym i celem wypraw wielu węgierskich turystów.

Park Narodowy Donau-Auen

Park Narodowy Donau-Auen

Malownicze tereny Parku Narodowego Donau-Auen rozciągają się na lewym brzegu Dunaju łącząc Wiedeń z Bratysławą pasmem dzikiej przyrody. To prawdziwe zielone płuca dla regionu. Przejeżdżając pomiędzy dwiema stolicami, można zaczerpnąć świeżego powietrza, cieszyć się śpiewem ptaków i wszechobecną ciszą. Infrastruktura parku jest bardzo dobrze przygotowana, znajduje się tu rozbudowana sieć do pieszych wędrówek, można tu popływać kajakiem, czy wybrać się na platformę widokową. To wspaniałe miejsce dla osób szukających odpoczynku od codziennego zgiełku i pędu miasta.

Győr

Győr

Győr – jest to zabytkowe, węgierskie miasto, leżące pomiędzy Bratysławą, a Budapesztem, w samym sercu Wielkiej Niziny Węgierskiej nad brzegiem Dunaju. Miasto posiada bogatą historię sięgającą jeszcze czasów starożytnych. Pierwszą osadę założyli tutaj Celtowie, a następnie teren ten został przejęty przez Rzymian, Franków oraz Turków. Obecnie miasto jest jednym z głównych punktów kulturalnych i turystycznych na Węgrzech i jest chętnie odwiedzane przez zagranicznych turystów. Znajdziemy tutaj piękną barokową zabudowę, której symbolem jest przede wszystkim Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Wyspa Żytnia

Wyspa Żytnia

Leżąca na Słowacji Wyspa Żytnia jest największą rzeczną wyspą w całej Europie i uchodzi za najbardziej żyzny region na całej Słowacji. Teren ten pozbawiony jest w zasadzie zasobów mineralnych, ale bogaty jest w wody termalne, których lecznicze działanie można poczuć w licznych kąpieliskach znajdujących się na wyspie. Wyspa Żytnia zajmuje teren ponad 1300 km². Nie jest ona w zasadzie jedną wyspą, lecz składa się z blisko 500 mniejszych wysepek poprzecinanych licznymi rzekami i kanałami. Jedną z głównych atrakcji wyspy jest zapora wodna Gabčíkovo i znajdująca się przy niej elektrownia.

Zamek Bratysławski

Zamek Bratysławski

Dumnie panujący nad miastem Zamek Bratysławski został wzniesiony na 85-metrowym wzgórzu, tuż nad brzegiem Dunaju. Historia grodu w tym regionie sięga IX w., jednak właściwy zamek powstał w XIII w. Przez lata ta monumentalna budowla, była siedzibą lokalnych władców. Na początku XIX w. wybuchł tu wielki pożar, który doszczętnie zniszczył twierdzę. Dopiero po 150 latach odnowiono budowlę, czyniąc z niej prawdziwą wizytówkę miasta. Obecnie znajdują się tutaj Muzeum Historyczne, będące częścią Słowackiego Muzeum Narodowego oraz Muzeum Muzyki.

Muzeum marcepanu

Muzeum marcepanu

Muzeum marcepanu w miejscowości Szentendre jest jedynym tego typu muzeum na świecie. Ciekawa ekspozycja artystycznych słodkości oraz narzędzi, które do dzisiaj są używane do produkcji słodyczy, będzie inspiracją do własnych kuchennych eksperymentów. To osobliwe miejsce posiada w swoich zbiorach przeróżne figurki wykonane ze słodkiej masy, np. marcepanowy Michael Jackson, postaci z bajek, czy węgierski parlament. W budynku znajduje się również cukiernia oraz sklep z przepysznymi pamiątkami. Miłośnicy migdałowej masy będą w pełni usatysfakcjonowani wizytą.

Budapeszt

Budapeszt

Budapeszt, czyli przepiękna stolica Węgier powstała z połączenia dwóch miast leżących na przeciwnych brzegach Dunaju. Reprezentacyjna Aleja Andrássyego, Plac Bohaterów, czy millenijna linia metra M1, to tylko część z popularnych atrakcji miasta wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Majestatyczny Zamek Królewski wraz ze Wzgórzem Zamkowym to dzisiaj Muzeum Historii Budapesztu, z którego rozpościera się niesamowity widok na Dunaj i panoramę miasta. Zapraszamy do Budapesztu, tu nie można się nudzić!

Zakole Dunaju

Zakole Dunaju

Rowerowa wyprawa wzdłuż Dunaju nie może odbyć się bez jednego z najbardziej spektakularnych miejsc podczas całej trasy, czyli Zakola Dunaju. Rozciągający się od Wyszehradu po przedmieścia Budapesztu łuk jest jednym z najpiękniejszych miejsc Europy. Zakole Dunaju jest bardzo popularnym miejscem wśród turystów, znajduje się tu wiele restauracji, ścieżki rowerowe i kąpieliska. W miejscu gdzie rzeka zmienia swój bieg ze wschodniego na południowy uformowała się długa na 31 km wyspa rzeczna - Szentendrei-sziget. To fantastyczne miejsce sprzyja odpoczynkowi na łonie natury.

Wiedeń, Bratysława, Budapeszt - naddunajskie stolice i ich majestat

Pełna relacja z wyprawy wkrótce
Terminy i ceny
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.