Urokliwe miasteczka, winnice i gaje oliwne oraz perły włoskiej architektury

Włochy ‣ malownicza Lombardia - w krainie jeziora Garda


Sprawdź szczegóły wycieczki
  1. Program
  2. Dni rowerowe
  3. Zakwaterowanie
  4. Atrakcje
  5. Zobacz całe
    video
  6. Terminy
    i ceny

Program wyjazdu

Lombardia - rowerem wzdłuż jeziora Garda

Rowerowy szlak w krainie krystalicznego jeziora Garda poprowadzi nas przez klimatyczne, średniowieczne miasteczka oraz słoneczne winnice i gaje oliwne. Zwiedzimy też prawdziwe perły wśród włoskich miast Weronę i Brescię.

Bardolino

Bardolino

Bardolino to jeden z najbardziej popularnych kurortów w regionie jeziora Gardy. Słynie przede wszystkim z produkcji czerwonego wina Bardolino - winnice rozsiane są na pagórkowatym obszarze poza brzegiem jeziora. Jest to obszar kontrolowany DOC, zbliżony do słynnego rejonu Valpolicella w pobliżu Werony. W Bardolino można zwiedzić Muzeum Wina, które prezentuje tajniki produkcji trunku. Ponadto w mieście znajduje się kilka cennych zabytków sakralnych, m.in. romański kościół San Severo z XI wieku z freskami obrazującymi Apokalipsę czy kościół San Zeno. Na starówce można podziwiać pozostałości fortyfikacji Scaligerich.

Lazise

Lazise

Niewielka miejscowość Lazise otoczona jest średniowiecznymi murami obronnymi, co nadaje jej niezwykłego charakteru. Mury te kryją urokliwą starówkę, pełną wąskich uliczek z licznymi barami, knajpkami i sklepami. Główny plac miasta to Piazza V. Emanuele. W Lazise znajduje się drugi po Sirmione zamek rodu Scaligeri z XII wieku, położony w pięknym parku, w otoczeniu magnolii i palm. Dziś zamek jest własnością prywatną i nie jest udostępniony do zwiedzania. W pobliżu malowniczego portu warto obejrzeć zabytkowy kościół św. Mikołaja z charakterystyczną wieżyczką, gdzie można podziwiać wiele odrestaurowanych fresków.

Peschiera del Garda

Peschiera del Garda

Peschiera del Garda to tętniący życiem, renomowany kurort turystyczny, położony na południowym krańcu jeziora. Bogata historia pozostawiła w mieście szereg budowli o charakterze obronnym i wojskowym - począwszy od starożytnych Rzymian, wznoszących tu liczne konstrukcje militarne, przez średniowiecze, które było okresem intensywnej fortyfikacji miasta aż po czasy nowożytne. Odwiedzając Peschierę warto udać się na spacer uliczkami starego miasta, otoczonego murami obronnymi. W mieście znajdują się także cenne zabytki architektury sakralnej, m.in. kościół św. Marcina z XI wieku - miejsce kultu religijnego i cel pielgrzymek.

Mantua

Mantua

Mantua (wł. Mantova) to jedno z najpiękniejszych miast w Lombardii. Położone w zakolu rzeki Mincio i otoczone z trzech stron sztucznymi jeziorami jest jedną z najstarszych osad ludzkich we Włoszech. Mantua słynie z imponującego kompleksu ogrodowo-pałacowego Palazzo Ducale, będącego siedzibą książęcego rodu Gonzagów, który rządził w mieście przez niemal czterysta lat. Kolejnym ważnym zabytkiem jest renesansowa Bazylika św. Andrzeja z przechowywaną tu relikwią - grudką ziemi nasączoną krwią Chrystusa. Miasto pełne jest także zabytkowych placów o niezrównanym uroku, m.in. Piazza Sordello, Piazza dell`Erbe czy Piazza del Broletto

Park Safari Parco Natura Viva

Park Safari Parco Natura Viva

Zapraszamy do niezwykłego ogrodu zoologicznego w miejscowości Bussolengo. Park został utworzony w 1969 r. i od tego czasu pełni aktywną rolę ochrony dzikich gatunków ssaków i ptaków ze wszystkich kontynentów, w tym zagrożonych wyginięciem. Ogród Parco Natura Viva jest domem dla ponad 1500 zwierząt, należących do 280 gatunków. Park podzielony jest na kilka sektorów - można tu zwiedzać m.in. akwaterrarium, palmiarnię czy park dinozaurów. Niezwykłą atrakcją jest także ekscytujące jeep safari - z okien samochodu można obserwować antylopy, lwy czy żyrafy. Parco Natura Viva to miejsce, gdzie można poczuć się jak w sercu Afryki!

Kolejka Monte Baldo

Kolejka Monte Baldo

Wjazd na szczyt Monte Baldo (2218 m n.p.m.) to jedna z ciekawszych atrakcji nad jeziorem Garda. Monte Baldo góruje nad miasteczkiem Malcesine, gdzie znajduje się dolna stacja kolejki na szczyt. Przejazd podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym odcinku, którego długość wynosi 1512 m, pokonujemy różnicę wysokości 463 m. Drugi etap wjazdu jest szczególnie emocjonujący, ponieważ na odcinku o długości 2813 m wagonik kolejki powoli obraca się wokół własnej osi. Jest to rozwiązanie unikalne na skalę światową i pozwala podziwiać niesamowity krajobraz ośnieżonych górskich szczytów Alp oraz błękitnej tafli jeziora Garda.

Sirmione

Sirmione

Niewielkie, ale niezwykle urokliwe miasteczko Sirmione leży na końcu półwyspu, wcinającego się w głąb jeziora Garda. Historyczne korzenie miasta sięgają aż IV - V wieku p.n.e. Sirmione słynie przede wszystkim z XIII-wiecznego zamku Scaligerich. Warto zwiedzić jego mury obronne i wspiąć się na wieże, z której rozpościera się wspaniały widok na turkusową taflę jeziora oraz całe miasteczko. Spacerując aż na koniec półwyspu można dotrzeć do kolejnej atrakcji Sirmione - rzymskich ruin „Grotte di Catullo” czyli „Grot Katallusa”. Dziś znajdują się tu wykopaliska archeologiczne i muzeum, udostępnione do zwiedzania.

Park rozrywki Garda Land

Park rozrywki Garda Land

Wycieczka do parku rozrywki Garda Land to nasza propozycja alternatywna zamiast jednego dnia jazdy w regionie jeziora Garda. Ten największy park rozrywki we Włoszech położony jest w miejscowości Castelnuovo sul Garda. Park podzielony jest na sekcje tematyczne: Adventure, Fantasy i Adrenaline. W krainie Adventure można przepłynąć pontonem po rwącej rzece lub udać się na morską przygodę pirackim statkiem. Główne atrakcje sekcji Adrenaline to rollercoaster Blue Tornado z przeciążeniem 5G czy kino 3D. Natomiast kraina Fantasy to skierowana jest dla najmłodszych gości. Niezwykłą atrakcją parku jest także akwarium Garda SEA LIFE.

Salo

Salo

Miejscowość Salo to największy kurort wypoczynkowy na zachodnim brzegu jeziora Garda. Tu rozpoczyna się Riviera Bresciana, znana z ekskluzywnych kurortów. Elegancka, nadbrzeżna promenada - jedna z najpiękniejszych nad Gardą - pełna jest urokliwych kafejek, małych galerii czy antykwariatów. Można z niej podziwiać zarówno malowniczą zatokę jak i zabytkową architekturę miasta. W historycznym centrum znajduje się jedna z głównych atrakcji Salo - późnogotycka katedra Duomo. Miasto pełne jest także okazałych willi i pałaców, nawiązujących do historii sięgającej czasów panowania Republiki Weneckiej.

Degustacja w winnicy

Degustacja w winnicy

Zapraszamy na degustację włoskich specjalności do lokalnej osterii - to rodzaj tawerny, będącej połączeniem winoteki i restauracji. Osteria znajduje się w miejscowości Cavaion Veronese, w otoczeniu winnic i gajów oliwnych. Miejsce to słynie z doskonałych win DOMINI VENETI, pochodzących ze słynnego regionu Valpolicella w okolicach Werony. Są to obszary upraw o długoletniej tradycji, a proces produkcji wina podlega ścisłym normom jakościowym. Podczas degustacji zostaniemy poczęstowani doskonałym czerwonym i białym winem, oliwą oraz paluszkami grissini. Na miejscu znajduje się sklep, gdzie można zakupić degustowane trunki.

Wizyta w wytwórni oliwy

Wizyta w wytwórni oliwy

Podczas wizyty w wytwórni oliwy w Cavaion Veronese przekonamy się o doskonałej jakości oliwek rosnących w regionie jeziora Garda. W gajach oliwnych na terenie wytwórni rośnie aż 27 odmian drzewek, a produkowana tu wysokiej jakości oliwa oparta jest na tradycyjnych recepturach. Podczas wizyty poznamy szczegóły całego procesu produkcji, a na końcu czeka nas degustacja wyśmienitych gatunków oliw. Szeroka gama produktów obejmuje klasyczne oliwy extravergine, oliwy aromatyzowane oraz rozmaite dodatki jak np. oliwki w zalewie, pesto, a nawet kosmetyki z oliwek. Wszystkie produkty można zakupić na miejscu.

Malcesine

Malcesine

Urokliwe, XV-wieczne miasteczko Malcesine znajduje się po wschodniej stronie jeziora Garda. Szczególnie lubiany wśród turystów jest mały port, z którego odpływają statki do pobliskich kurortów Riva del Garda czy Limone sul Garda. Będąc w Malcesine warto udać się na spacer po wąskich, średniowiecznych uliczkach, pełnych sklepików z lokalnymi produktami oraz przytulnych barów i restauracji. Równie urzekająca jest starówka Malcesine z pięknie odrestaurowanymi kamienicami. Znanym zabytkiem miasteczka jest również położony na skale zamek Castello Scaligero. Z Malcesine można wjechać kolejką na szczyt Monte Baldo (2218 m n.p.m.).

Werona

Werona

Słynna Werona to jedno z najbardziej urokliwych włoskich miast, pełne romantycznych zaułków, renesansowych pałaców oraz cennych, średniowiecznych zabytków. Miasto nierozerwalnie związane z historią miłości Romea i Julii przyciąga rzesze zakochanych, którzy odwiedzają Casa di Giulietta spoglądając na słynny balkon, a na ścianie kamienicy zostawiają tysiące karteczek z miłosnymi wyznaniami. W Weronie, wpisanej na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, warto zobaczyć amfiteatr z I wieku n.e., średniowieczną twierdzę - Castelvecchio czy przepiękne, tętniące życiem place Piazza delle Erbe i Piazza dei Signori.

Brescia

Brescia

Brescia to miasto położone na na zachód od jeziora Garda, u stóp góry Monte Maddalena i jest drugiem co do wielkości miastem Lombardii. Historia miasta sięga czasów starożytnych, a obecnie tonowoczesny i dynamicznie rozwijający się ośrodek miejski. Brescia dzięki swoim renesansowym budowlom i licznym zabytkom nazywana bywa renesansową Lwicą Włoch.Nad miastem góruje zamek poniżej, którego znajdują się rzymskie ruiny, a centrum to gąszcz wąskich uliczek oddających w pełni prawdziwy włoski klimat "la dolce vita".

Muzeum oliwy

Muzeum oliwy

Nad brzegiem jeziora Garda, w miejscowości Cisano, znajduje się Muzeum Oliwy. Powstało ono w latach 1987-88 jako pierwszy tego typu obiekt we Włoszech. Muzeum do dziś prowadzone jest przez rodzinę Turri, która nie tylko inwestuje w ciągły rozwój muzeum, ale również zajmuje się produkcją doskonałej jakości oliwy z oliwek. Podczas zwiedzania można obejrzeć stare maszyny, służące do wyrobu oliwy i zapoznać się z całym procesem produkcji - od zbioru, przez leżakowanie i mycie aż do tłoczenia oliwy. W trakcie wizyty właściciele zapraszają na degustację. Na miejscu znajduje się także sklep z wieloma gatunkami tutejszej oliwy.

Desenzano

Desenzano

Desenzano leży na południowo - zachodnim brzegu jeziora Garda. Miejscowość była chętnie odwiedzana już w czasach rzymskich, przez bogate rodziny z Werony. Stare miasto pełne jest historycznych miejsc i budynków - warto zobaczyć m.in. XVI-wieczną katedrę z pięknym renesansowym wnętrzem czy zabytkową willę Villa Romana, będącą pozostałością po rzymskim majątku. Duszą miasta jest plac Piazza Malvezzi ze wspaniale zdobionymi arkadami i kamienicami. Warto zaglądnąć do małego, urokliwego portu z licznymi kafejkami i restauracjami. Z molo na brzegu Desenzano można podziwiać jeden z najpiękniejszych zachodów słońca nad jeziorem Garda.

Lombardia - rowerowy urlop w śródziemnomorskim klimacie

Zobacz pełną relację z wyprawy
Terminy i ceny
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.