Magiczna wyspa o bogatej tradycji, pełna rajskich plaż i wciąż nieodkrytych zakątków

Włochy ‣ Sardynia - rowerowa wyprawa nad turkusowe morze


Sprawdź szczegóły wycieczki
  1. Program
  2. Dni rowerowe
  3. Zakwaterowanie
  4. Atrakcje
  5. Zobacz całe
    video
  6. Terminy
    i ceny

Program wyjazdu

Sardynia - magiczna wyspa

Sardynia odkryje przed nami bajecznie piękne wybrzeże z lazurowym morzem i białym piaskiem, urokliwe miasteczka o ciekawej historii oraz dzikie oblicze gór Gennargentu, gdzie poznamy bliżej niezwykłą tradycję pasterską. 

Wybrzeże Costa Smeralda

Wybrzeże Costa Smeralda

Nazwa Costa Smeralda - czyli Szmaragdowe Wybrzeże, pochodzi od przepięknego koloru krystalicznie czystego morza, które mieni się tutaj odcieniami turkusu i zieleni. Wybrzeże znajduje się w północno-wschodniej części wyspy i jest najbardziej ekskluzywnym zakątkiem Sardynii. Atmosfera luksusu unosi się tu niemal w każdym miejscu - od pełnych przepychu willi i hoteli, starannie wkomponowanych w naturalny krajobraz do luksusowych jachtów, zacumowanych w porcie. Najsłynniejsze kurorty Szmaragdowego Wybrzeża to Porto Cervo i Baia Sardinia, pełne malowniczych zatoczek z pięknymi plażami.

Rejs na Korsykę

Rejs na Korsykę

Rejs na Korsykę to propozycja wycieczki fakultatywnej, jako dnia bez jazdy na rowerze. Korsyka jest wyspą francuską, ale ze względu na wcześniejsze panowanie Włochów na wyspie zauważalne są tu wpływy obu tych krajów. Od włoskiej Sardynii Korsykę oddziela Cieśnina św. Bonifacego. Na uwagę zasługuje miasteczko Bonifacio na południowym brzegu wyspy, położone na wapiennym, niemal pionowym klifie. W dolnej części znajduje się port, natomiast górne miasto to Cytadela. Zróżnicowany krajobraz Korsyki oraz jej wielowiekowe dziedzictwo i siła tradycji czynią wyspę jednym z atrakcyjniejszych miejsc w basenie Morza Śródziemnego.

Caprera

Caprera

Caprera (wyspa kóz, od wł. capra czyli koza) to druga pod względem wielkości wyspa Archipelagu La Maddalena na północno-wschodnim wybrzeżu Sardynii. Caprera połączona jest mostem z sąsiednią wyspą La Maddalena. Historia wyspy powiązana jest z postacią włoskiego bohatera narodowego - Giuseppe Garibaldiego, który na Caprerze spędził sporą część życia, zajmując się rolnictwem. Można tu zwiedzić jego dom (obecnie muzeum) oraz grób, będące pomnikiem pamięci. Caprera słynie także jako rezerwat przyrody z uwagi na dziewiczą przyrodę i zamieszkujące wyspę rzadkie gatunki ptaków, takie jak kormoran czy rybitwa królewska.

Cala Gonone

Cala Gonone

Cala Gonone to mała, nadmorska miejscowość, położona w zatoce Orosei. Jest to dawna osada rybacka, która była również portem przeładunkowym. Dziś to rozwinięty kurort turystyczny, popularny głównie z uwagi na urozmaicone wybrzeże, pełne malowniczych zatoczek i ustronnych plaż oraz poukrywanych w skalnych ścianach grot i jaskiń. Z Cala Gonone organizowane są liczne rejsy łódkami i motorówkami do przybrzeżnych grot oraz do słynnych plaż Cala Luna, Cala Sisine czy pobliskiej wioski nuragów Nuraghe Mannu. W miasteczku warto spróbować również znakomitego wina cannonau z winnic Olieny czy Dorgali.

Trekking, jeep safari i obiad pasterski

Trekking, jeep safari i obiad pasterski

Proponujemy wycieczkę, która poprzez aktywny wypoczynek pozwoli odkryć dziki charakter Sardynii i poznać tradycyjną kulturę pasterską. Rozpoczniemy od wyprawy jeepami w głąb obszaru Supramonte. Tutejszy krajobraz pełny jest wapiennych bloków, jaskiń i głębokich wąwozów. Następnie obejrzymy pochodzące z neolitu Domus de Janas - czyli prehistoryczne groby komorowe. Udamy się także na trekking w okolicach góry Novu San Giovanni. Zwieńczeniem dnia będzie obiad w plenerze z sardyńskimi pasterzami - w menu znajdą się m.in. pieczone prosię, tradycyjny chleb, lokalny ser pecorino czy mocne wino cannonau.

Capo Coda Cavallo

Capo Coda Cavallo

Półwysep Capo Coda Cavallo to jeden z najbardziej spektakularnych zakątków Sardynii. Położony jest w historycznym regionie Gallura, na południe od Zatoki Olbia. Teren półwyspu pełen jest przepięknych plaż z białym piaskiem, otoczonych kryształowo czystymi wodami Morza Tyrreńskiego. Do najsłynniejszych plaż należą te położone w zatokach Coda Cavallo, Salinedda, Salina Bamba czy Cala Suaraccia. Półwysep Capo Coda Cavallo to jeden z naturalnych symboli Sardynii, który udało się uchronić od masowej turystyki. Tutejsze miejscowości wypoczynkowe znajdują się z dala od zgiełku ulic, co pozwala w pełni rozkoszować się pięknem natury.

Oliena

Oliena

Nazwa miasteczka Oliena pochodzi od oliwy i wina - nie bez powodu, gdyż jest ono otoczone gajami oliwnymi i uprawami winorośli. Oliena słynie z lokalnego rękodzieła, w tym pięknej biżuterii czy strojów ludowych. Miasto leży na Szlaku Wina Cannonau, szczególnie popularnego w tym regionie. Silna jest tu również tradycja wspólnego obchodzenia świąt - podczas uroczystych procesji spotykają się wszyscy mieszkańcy, odbywają się tańce i śpiewy a także degustacje lokalnych produktów. Spacerując po starym mieście Olieny, pełnym wąskich zaułków, napotkamy ciekawe malowidła ścienne (murale) nawiązujące do lokalnej tradycji.

Orgosolo

Orgosolo

Orgosolo znajduje się w samym sercu regionu Barbagia - krainy gór i lasów, najbardziej dzikiego rejonu wyspy. Miasto znane było niegdyś jako kolebka bandytów - przemoc, przestępstwa i grabieże zdarzały się na każdym kroku, a konflikty mafijne trwały przez długie lata. Dziś Orgosolo słynie przede wszystkim z malowideł ściennych, tzw. murali. Malowane dowolną techniką na ścianach budynków wyrażają nastroje wobec sytuacji politycznej i gospodarczej oraz nawiązują do konfliktów społecznych na Sardynii. W Orgosolo starannie pielęgnuje się także sardyńskie tradycje - hucznie obchodzi się tu religijne święta i festiwale.

Degustacja w winnicy

Degustacja w winnicy

Zapraszamy na degustację do lokalnej winiarni w miejscowości Oliena. Tutejsza kantyna powstała w 1950r. i zajmuje się produkcją oraz popularyzacją słynnego wina Cannonau. Podczas wizyty będzie możliwość poznania tajników produkcji, a także zgłębienia historii długoletniej tradycji winiarskiej w regionie. Na koniec zapraszamy na degustację wybranych gatunków wina.

Porto San Paolo

Porto San Paolo

Małe, portowe miasteczko Porto San Paolo to dawna osada rybacka, a obecnie popularna miejscowość wypoczynkowa w północnej części Sardynii. Porto San Paolo słynie z malowniczych widoków na pobliskie wyspy Tavolara i Molara. Okolica pełna jest wspaniałych plaż, łagodnie opadających do turkusowego morza. W miasteczku znajduje się kilka sklepów oraz klimatycznych knajpek i restauracji, gdzie warto zatrzymać się na kawę lub obiad. Porto San Paolo posiada również mały, urokliwy port - organizowane są stąd rejsy na wapienną wyspę Tavolara, która jest rezerwatem przyrody. Porto San Paolo to również raj dla miłośników nurkowania.

Archipelag La Maddalena

Archipelag La Maddalena

Archipelag La Maddalena to jeden z najpiękniejszych zakątków Morza Śródziemnego. Położony jest na północnym wschodzie wyspy, w przesmyku między Sardynią a Korsyką. Achipelag składa się z 7 dużych wysp: La Maddalena, Caprera, Santo Stefano, Spargi, Budelli, Razzoli i Santa Maria oraz kilkudziesięciu mniejszych wysepek. Każda z nich kryje malownicze zatoczki z krystalicznie czystą wodą i ciekawie ukształtowanymi formacjami skalnymi. Wyspy archipelagu są w większości niezamieszkane. Wyjątkiem jest największa z wysp - La Maddalena z ruchliwym portem oraz urokliwą starówką. Archipelag objęty jest ochroną Parku Narodowego.

Rejs motorówkami po zatoce Orosei

Rejs motorówkami po zatoce Orosei

Niezwykłą atrakcją w okolicach zatoki Orosei są rejsy motorówkami do przybrzeżnych grot i jaskiń. Widoki w trakcie rejsu są niezapomniane - intensywnie turkusowy odcień wody wspaniale komponuje się z wysokimi klifami, wpadającymi wprost do morza. Jedną z najbardziej znanych jaskiń, do których można dotrzeć od strony morza jest Grotta di Bue Marino. Długość jaskini ocenia się na 22 km, a dzięki bogatej szacie naciekowej uważana jest ona za jedną z najpiękniejszych w Europie. Atrakcją podczas rejsu jest także przerwa na plażowanie w Cala Luna - pięknej zatoce w kształcie półksiężyca, otoczonej przez skały.

Sardynia - wyspa szmaragdowego morza i dzikiego, nieodkrytego krajobrazu

Zobacz pełną relację z wyprawy
Terminy i ceny
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.