Biograd na Moru + Vransko Jezero

Na początek zaplanowaliśmy zwiedzanie dawnej siedziby chorwackich królów – Biogradu na Moru. Jak w większości chorwackich miast, tak i tutaj starówka ulokowała się na małym półwyspie, obecnie otoczonym nowoczesnymi marinami. Jako serce riwiery adriatyckiej, Biograd ma do zaoferowania pełną bazę noclegową i turystyczną – zadbane plaże oraz czyste wody dostępne zaledwie 100 m od centrum miasta. Do tego dochodzą wyjątkowo dogodne warunki pogodowe, które sprzyjają żeglowaniu i organizacji regat. Nie można jednak zapominać, że poza współczesną zabudową miasto zachowało także pozostałości zabytkowych obiektów – klasztor Benedyktynów, kościoły św. Antoniego i Rocha, ruiny starożytnego akweduktu.

Zaraz za Biogradem, gdy tylko wsiądziemy na rowery, naszym oczom ukaże się kojący widok nieskażonej, dzikiej przyrody. Trasa przejażdżki będzie wiodła wokół Jeziora Vrana, największego w Chorwacji naturalnego jeziora. Zbiornik wraz z otaczającymi terenami tworzy Park Przyrody o powierzchni prawie 60 km2. Chronione jest tu przede wszystkim ptactwo zgromadzone w rezerwacie ornitologicznym, bogata roślinność bagienna, jak i samo jezioro z zamieszkującą go fauną.

Vransko Jezero jest zalanym wodą obszarem krasowym o ponad 13 km długości i maksymalnie 3,5 km szerokości. Jego specyficzne położenie równolegle do Adriatyku, zaledwie ok. kilometra od brzegu morza spowodowało, że wody jeziora uległy wymieszaniu. Sprzyja to współistnieniu ryb morskich i słodkowodnych w jednym zbiorniku, co jest dużą atrakcją parku. Aby przybliżyć turystom piękno rezerwatu, wytyczono w jego okolicy ok. 40 km tras rowerowych o różnej trudności.

Wariant trasy
w kilometrach
32Łatwa
48Średnia
48Trudna
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.