Osada Nin + Archipelag wysp Kornati

Dzisiejszy program rowerowy rozpoczniemy za Zadarem, a pierwszym mijanym punktem na trasie będzie niewielka turystyczna miejscowość Zaton, która zaprasza przejeżdżających turystów do chwilowego odpoczynku w czystych wodach zatoki i na piaszczystych plażach osłoniętych stuletnimi sosnami. Pasjonaci historii znajdą tu przykłady dalmatyńskiej zabudowy i skarby architektury – cerkiew św. Mikołaja oraz strażniczą wieżę „Kaštelina".

Wracamy na rowerową trasę, by po chwili dotrzeć do spokojnego miasteczka Nin, które nie jest typowym kurortem, jednak ukazuje historyczne dziedzictwo chorwackich królów i biskupów. Na pierwszy plan wysuwa się zabytkowa starówka ulokowana na 500-metrowej wysepce, z centralnie położonym kościołem św. Krzyża określanym najmniejszą katedrą na świecie. Dużą atrakcją Ninu jest też wiernie zrekonstruowana chorwacka łódź „Condura” z XI w. 

Dzień zakończymy wizytą na pobliskiej wyspie Vir, dokąd dotrzemy mostem łączącym ją z kontynentem. Na tej kameralnej wysepce nie spotkamy rozbudowanej bazy turystycznej, znajdziemy za to ustronne miejsca z przyjemnymi restauracjami i enklawy z bujną roślinnością. Wyspę Vir przemierzymy rowerami dookoła, po czym wrócimy na ląd do osady Privlaka, znanej jako miejsce pochodzenia piaskarzy „sabunjari” - budowniczych Zadaru. Z Privlaki ruszymy busem do hotelu.

Osoby chętne mogą tego dnia skorzystać z fakultatywnego rejsu na Archipelag Wysp Kornati. W przypadku wybrania takiej opcji jest to dzień bez jazdy na rowerze. Całodniowy rejs wokół wysp tego malowniczego archipelagu z pewnością dostarczy wielu wrażeń.

Wariant trasy
w kilometrach
21Łatwa
52Średnia
102Trudna
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.