Pazin + Pazinska Jama

Na ten dzień zaplanowaliśmy poznanie kontynentalnej części Istrii. Po śniadaniu wyjeżdżamy busem w kierunku centrum półwyspu, a naszym celem będzie tym razem jedna z najważniejszych tutejszych atrakcji przyrodniczych – Pazinska Jama. Ten naturalny fenomen, jakim jest kanion, krasowa jaskinia oraz wpływająca do niej rzeka Pazinčica, tworząca wewnątrz dwa jeziora i płynąca dalej kilkaset metrów pod ziemią, stanowią obszar chroniony. Wymiary przepaści przyprawiają o zawrót głowy - to aż 500 m długości i 100 m głębokości. Dla osób chętnych istnieje możliwość zwiedzania Pazinskiej Jamy.

Górująca nad Pazinską Jamą miejscowość Pazin, z racji swego centralnego położenia nazywana jest sercem Istrii. Największym zabytkiem w miasteczku jest średniowieczny zamek z przyległą osadą, niemalże wiszący nad 100-metrową przepaścią, na dnie której znajduje się właśnie Pazinska Jama.

Z miejscowości Pazin ruszamy na rowerach w kierunku południowym. Kolejnym etapem będzie przejazd pośród małych, kameralnych osad i pól. Po dotarciu do miejscowości Svetvinčenat zatrzymamy się na chwilę, aby spojrzeć na średniowieczny zamek Morisin-Grimani, na którym w lecie odbywają się imprezy w ramach festiwalu jazzowego. Miasteczko, choć nieduże, znane jest też z międzynarodowego przeglądu tańca i teatru niemego oraz pokazów rzemiosła i festiwalu młodego wina. Uczestnicy, którzy nie będą mogli dalej jechać rowerem, mogą skorzystać z busa.

Z Puli i Fažany można wyruszyć na wycieczkę na archipelag Wysp Briońskich. Jest to ciekawa propozycja dla wszystkich miłośników przyrody i historii. W Parku Narodowym znajduje się bujna śródziemnomorska roślinność oraz Safari Park Brjuni z wieloma gatunkami egzotycznych zwierząt.

Wariant trasy
w kilometrach
40Łatwa
70Średnia
70Trudna
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.