Liczne perełki architektury, cisza i spokój oddalonych od cywilizacji zabytkowych miast i sielskich wiosek

Rumunia ‣ Transylwania - pełna mrocznych legend i historii kraina Draculi


Sprawdź szczegóły wycieczki
  1. Program
  2. Dni rowerowe
  3. Zakwaterowanie
  4. Atrakcje
  5. Zobacz całe
    video
  6. Terminy
    i ceny

Program wyjazdu

Transylwania - kraina legend, zabytkowych miasteczek, zamków i warowni

Bezdroża historycznej krainy Siedmiogrodu zachwycają bajkowymi krajobrazami, niezwykłą architekturą obronnych twierdz i warownych kościołów oraz sielskim klimatem malowniczych wiosek usianych u stóp majestatycznych masywów górskich 

Zamek w Rupea

Zamek w Rupea

Transylwania znana również pod nazwą Siedmiogród to kraina zamków i fortyfikacji. Na jedną z najciekawszych twierdz natkniemy się w kameralnej miejscowości Rupea, w centralnej części Rumunii. Położona na wzniesieniu warownia spogląda majestatycznie na okolicę i usadowione u podnóża miasteczko. Obecny wygląd zamku jest wynikiem niejednej przebudowy oraz historycznej zawieruchy. Forteca i jej pozostałości są obecnie odrestaurowane i udostępnione turystom, czyniąc obiekt często odwiedzaną atrakcją w tym rejonie Transylwanii.

Kościół warowny Copsa Mare

Kościół warowny Copsa Mare

Copsa Mare jest idealnym przykładem malowniczej, spójnej architektonicznie osady połączonej z usytuowanym na wzgórzu kościołem warownym. Wiejskie zabudowania zachowały swój autentyczny wygląd, tworząc niemal nieskażony współczesnością żywy skansen. Bezdroża, wzniesienia i kompleksy leśne pięknie otaczają Copsa Mare, tworząc obraz idyllicznej osady na końcu świata. Jest to jednak jeden z wielu przystanków na trasie, gdzie ujrzeć można podobnie urzekające miejscowości, rozciągające się u podnóża górującego na okolicą obronnego kościoła.

Kościół warowny w Homorod

Kościół warowny w Homorod

Zamek chłopski to charakterystyczny dla Transylwanii obiekt warowny, służący jako schronienie dla okolicznej ludności podczas najazdu wroga. Budowle tego typu wznoszono w Rumunii już od Średniowiecza i często ratowały życie miejscowym. Chłopi budowali je samodzielnie, dostosowując do swoich potrzeb. Nie są to więc typowe mury obronne, ale obwarowane izby mieszkalne z piwnicami, spiżarniami i innymi pomieszczeniami służącymi do przechowywania zapasów. Nie brakowało także miejsc przeznaczonych do nauki czy modlitwy. W miasteczku Homrod zamek chłopski spełnia również funkcję tzw. warownego kościoła, gdyż jego mury otaczają miejscową świątynię.

Sighisoara

Sighisoara

Polska nazwa miasteczka to Segieszów, co znacznie ułatwia wypowiedzenie tego trudnego słowa. Jest to bodaj największa współcześnie zamieszkana warownia, mało znana w porównaniu z fortyfikacjami Europy, ale przez znawców uważana nawet za piękniejszą. Starówka czyli górne miasto, jako przykład świetnie zachowanej średniowiecznej zabudowy znajduje się pod opieką UNESCO. Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Sighisoary jest Wieża Zegarowa „Turnul cu Ceas”. Pochwalić się może zegarem, którego złożony mechanizm wprawia w ruch interesujące figurki po obu stronach wieży. Przy okazji można tu obejrzeć miasto z tarasu widokowego. Sighi?oara uchodzi także za miejsce urodzenia Drakuli, a jego dom - Casa Vlad Dracul jest najstarszym w miejscowości. Inne atrakcje warte obejrzenia to tzw. drewniane Schody Szkolne, obronna Wieża Krawców czy reprezentacyjny Dom pod Jeleniami.

Braszów

Braszów

Miasto pośród trzech wzgórz, jak nazywany jest Braszów to jeden z największych ośrodków turystycznych w Rumunii, bogaty w zabytki kulturalne, historyczne i sakralne. Obecnie to również ważne centrum przemysłu i nauki. Miasto było niegdyś ważnym punktem na szlaku handlowym, podziwiać więc tu można dawne budynki przeznaczone dla kupców, czyli lokalne sukiennice Casa cu Cerb. Nie brak również obwarowań, chroniących dawniej miasto przed atakami najeźdźców, których łupem padały typowo handlowe miejscowości. Do Braszowa przyciąga turystów średniowieczna zabudowa, szczególnie widoczna w miejskiej starówce, a także budowle sakralne reprezentujące różne wyznania – Czarny Kościół, cerkiew, synagoga. Każdy przybywający do Braszowa powinien też wybrać się na spacer tzw. ulicą Sznurową, długą na 83 m i szeroką na maksymalnie 132 cm. Strada Sforia jest więc jedną z najwęższych alejek w Europie.

Zamek w Rasnovie

Zamek w Rasnovie

Największą atrakcją turystyczną niewielkiego Rasnova jest majestatyczny zamek wzniesiony na stromym wzniesieniu ponad miastem. Historia tego miejsca sięga początków XIII wieku, kiedy to na prośbę tutejszego władcy krzyżacy wybudowali okazałą fortecę. Szybko jednak lokalni chłopi przejęli władzę nad zamkiem chroniąc się w nim przez najazdami nieprzyjaciela. Miejscowa ludność stopniowo ingerowała również w wygląd zamku, rozbudowując go do dzisiejszej postaci. Zamek w Rasnovie to także doskonały punkt widokowy, a rozciągająca się z niego rozległa panorama Transylwanii wprost zapiera dech w piersiach.

Zamek Drakuli

Zamek Drakuli

Niewielka miejscowość Bran zyskała niezwykłą popularność za sprawą powieści „Dracula” autorstwa irlandzkiego pisarza Brama Stokera. Znajdujący się tutaj zamek został wykorzystany w książce jako siedziba wampira hrabiego Drakuli. Literat wzorował się najprawdopodobniej na postaci Vlada Palownika, władcy Wołoszczyzny, który nosił właśnie przydomek Dracula, jednak nigdy nie mieszkał w Zamku Bran. Legenda jednak pozostała i nieświadomi prawdy turyści tłumnie ściągają w te rejony aby obejrzeć warownię. I tak za sprawą powieści „Zamek Drakuli” stał się obowiązkowym punktem zwiedzania Rumunii.

Kościół warowny Prejmer

Kościół warowny Prejmer

Kościół warowny w Prejmer jest to najlepiej zachowany, typowy dla Transylwanii, kościół warowny. Ten przepiękny kompleks jest niezwykłą perłą gotyckiej architektury. Doskonale zachowane mury warowni pamiętają zamierzchłe czasy i dziesiątki inwazji wrogich wojsk. Podczas najazdu nieprzyjaciela cała wioska chroniła się w kościele, zamieniając go w prężnie działającą twierdzę. Każda wiejska rodzina miała wyznaczony pokój, gdzie mogła się schronić podczas ataku. Dzisiaj świątynia nie pełni już roli schronienia, jest jednak idealnym przykładem myśli technicznej oraz sprytu dawnych mieszkańców tych ziem.

Ruiny zamku w Feldioara

Ruiny zamku w Feldioara

W czasach średniowiecza Feldioara była siedzibą zakonu krzyżackiego, sprowadzonego na te ziemie, by ochraniać południowo - wschodnie rubieże Królestwa Węgier. Przez wieki zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, był niszczony i zdobywany przez kolejne armie. Przez pewien czas służył również miejscowej ludności Feldioary za magazyn. W XVII wieku zamek został bezpowrotnie opuszczony przez swoich mieszkańców. Dzisiejsze, opustoszałe ruiny zamku są doskonałym punktem widokowym. Można podziwiać stąd prawdziwie transylwańską panoramę z malowniczego Braszowa i Karpatami.

Sybin

Sybin

Sybin jest dużym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, jednak udało mu się zachować nastrojowy, zabytkowy charakter. Miasto powstało na ruinach starożytnej rzymskiej osady Cedonia, potem wielokrotnie zmieniało swoje oblicze, w zależności od wieku przebudowy i wpływów zamieszkującej tu ludności. Swego czasu duży wkład w wygląd miasta mieli Sasi, czyli niemieccy koloniści sprowadzeni w te rejony przez węgierskiego króla. Za ich sprawą dzisiaj podziwiać możemy zabytkową starówkę wzniesioną w stylu tzw. saskiego gotyku. Warte obejrzenia w Sybinie są także kolorowe kamienice okalające rynek, obiekty sakralne, wieża ratuszowa i Most Kłamców.

Kościół warowny i wioska Biertan

Kościół warowny i wioska Biertan

W niewielkiej miejscowości Biertan znajdziemy kolejny przykład rumuńskiego kościoła warownego, jednego z kilku wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Częste najazdy Turków wymusiły na miejscowej ludności budowę obiektu obronnego, a położony na wzgórzu kościół był do tego najlepszym miejscem. Warownia w Biertan jest niezwykle okazała i w doskonały sposób obrazuje jak wyglądały tego typu budowle. Od centralnie położonego kościoła odchodzą wysokie, dochodzące nawet do 12 m trzy pierścienie fortecznych murów. Położona u jego stóp rustykalna osada, wtopiona w tutejszy zielony krajobraz, tworzy wraz z kościołem urzekającą kompozycję.

Winnica w Mica

Winnica w Mica

Nie od dzisiaj wiadomo, że Rumunia słynie ze znakomitych win. Wręcz idealne warunki klimatyczne sprzyjają uprawie winogron, dzięki czemu tutejsi producenci win doczekali się własnych odmian, m.in. szczepu fetească albă oraz fetească neagră. Podczas naszej rowerowej wyprawy zatrzymamy się w lokalnej winnicy, aby poznać tajniki przygotowywania tego szlachetnego trunku. Zwiedzanie winnicy połączymy z degustacją lokalnych wyrobów. Będzie to nie lada gratka nie tylko dla amatorów win białych, ale i czerwonych. Poza tradycyjnymi rumuńskimi winami, można również zaopatrzyć się tutaj w szerzej znane wina szczepu pinot noir, czy merlot.

Twierdza Fogarasz

Twierdza Fogarasz

Fogarasz jest jednym z większym miast Siedmiogrodu, zlokalizowanym w połowie drogi między Braszowem a Sybinem. Turystów przyciąga tu jedna z najokazalszych w Rumunii budowli fortecznych. Jak niemal wszystkie warownie w południowej Transylwanii, także i ta miała chronić mieszkańców przed częstymi tureckimi najazdami. W historii twierdzy jest również polski wątek – podczas II wojny światowej prowadzono w niej więzienie, gdzie internowano polskich żołnierzy. Powstanie obiektu datuje się na początek XIV w., jednak na obecny renesansowy wygląd wpływ miała przebudowa dokonana w XVII w. Forteca wzniesiona została na planie trapezu o nieregularnym kształcie, w czterech narożach znajdują się solidne baszty, a całą budowlę okala szeroka fosa. Warownia funkcjonuje obecnie jako muzeum, biblioteka, a w piwnicach przechowuje się lokalne wino.

Na szlaku wspaniałej przyrody, bogatej kulutry i tradycji oraz unikatowych zabytki Transylwani

Zobacz pełną relację z wyprawy
Terminy i ceny
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.