Słoneczna odsłona alpejskiej krainy na pograniczu Włoch i Austrii

Włochy ‣ Tyrol Południowy - rowerem przez królestwo Dolomitów


Sprawdź szczegóły wycieczki
  1. Program
  2. Dni rowerowe
  3. Zakwaterowanie
  4. Atrakcje
  5. Terminy
    i ceny

Program wyjazdu

Tyrol Południowy - wino, góry i rower

Rozległe górskie hale, krystaliczne jeziora, malownicze doliny, szarotki i górskie róże, urocze miasteczka usiane wśród winnic, ruiny średniowiecznych twierdz, a do tego wyjątkowe smaki południowotyrolskiej kuchni - w żadnym innym miejscu lato nie ma tylu barw i aromatów!

Serownia Drei Zinnen

Serownia Drei Zinnen

Lokalna serownia znajdująca się miejscowości Dobbiaco to idealne miejsce, aby poznać tradycję produkcji serów sięgającą pokoleń. Sprzyjający klimat i czyste powietrze gwarantują wysoką jakość produktów. Właściciele serowni zajmują się produkcją serów i innych wyrobów mlecznych z mleka krowiego. Znajdziemy tu przeróżne gatunki, tekstury i kształty serów, od miękkich, po twarde, delikatne i ostre smaki – krótko mówiąc dla każdego coś miłego! Podczas degustacji tych przysmaków odkryjemy historię i sposoby ich produkcji. Zapraszamy na zakupy do tutejszego sklepu, można się tu zaopatrzyć w lokalne, wysokiej jakości wyroby.

Szlak via Claudia Augusta

Szlak via Claudia Augusta

Wszystko zaczęło się ok. 2000 lat temu, kiedy to Rzymianie zbudowali drogę łączącą wybrzeże Adriatyku z terenami dzisiejszych Niemiec. Droga prowadzi przez Bawarię, Tyrol, Lombardię i Wenecję Euganejską. Via Claudia Augusta to niegdyś dobrze prosperujący szlak handlowy, który dzisiaj należy do najsłynniejszych tras rowerowych w Europie. Wiodące przez przepiękne góry trasy rowerowe usiane są urokliwymi miejscowościami oraz malowniczymi winnicami i sadami. Przenikające się kultury i smaki, historia, serdeczni mieszkańcy i zapierające dech w piersiach widoki dodatkowo umilają rowerową wyprawę.

Wieża na jeziorze Reschen

Wieża na jeziorze Reschen

Samotna wieża na jeziorze Reschen to obraz, jaki bez wątpienia kojarzy się z Tyrolem Południowym. Jezioro powstało w połowie XX wieku, kiedy to włoskie władze postanowiły utworzyć sztuczny zbiornik wodny zalewając małą wioskę Curon. Na terenie zalanej miejscowości znajdowała się XIV-wieczna dzwonnica, która teraz dumnie wystaje ponad taflę jeziora stanowiąc niepowtarzalną atrakcję turystyczną. W sezonie letnim wieża otoczona jest turkusowymi wodami, zimą, kiedy woda zamarza, można dostać się do dzwonnicy stąpając po lodzie. Warto zatrzymać się tutaj chociażby na chwilę i odpocząć nad brzegiem jeziora.

Oberbozen

Oberbozen

Zapraszamy do odwiedzenia miejscowości Oberbozen, czyli letniego kurortu mieszkańców Bolzano położonego na wysokim płaskowyżu nieopodal stolicy prowincji. Do miasteczka najłatwiej dostać się kolejką gondolową. Często kursujące wyciągi gwarantują szybki, kilkunastominutowy przejazd, który poza szybkim środkiem transportu jest prawdziwą atrakcją. Podczas krótkiej podróży możemy cieszyć się widokiem na alpejskie szczyty oraz na panoramę miasta. Będąc w Oberbozen warto zobaczyć średniowieczny kościół św. Jerzego i św. Jakuba, wybrać się do Muzeum Pszczół, czy na pieszą wędrówkę po płaskowyżu Ritten.

Ogrody zamku Trauttmansdorff

Ogrody zamku Trauttmansdorff

Niegdyś mieściła się tutaj wakacyjna siedziba słynnej Sissi, obecnie w zamku znajduje się muzeum, gdzie w zabawny sposób przedstawiono dzieje turystyki regionu. Jednak najciekawszą atrakcją zamku Trauttmansdorff jest ogród botaniczny, uchodzący za najpiękniejszy we Włoszech, uhonorowany mianem Ogrodu Roku 2013 r. Znajdują się tu przeróżne rośliny ze wszystkich stron świata, kolorowe kwiaty i drzewa oliwne. Warto wspiąć się na pobliską wieżę widokową, z której roztacza się spektakularna panorama ogrodów, miasteczka Merano i alpejskich szczytów. Wizyta w Zamku Trauttmansdorff to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie regionu!

Bolzano

Bolzano

Położone u stóp Dolomitów Bolzano jest stolicą autonomicznej prowincji Bolzano - Alto Adige. Swojej burzliwej historii miasto zawdzięcza liczne zabytki, które rok rocznie przyciąga turystów. Kilkukrotna zmiana przynależności, raz do Włoch, a raz do Austrii, skutkuje ciekawą mieszanką języków, kultur i kuchni. Odwiedzając to średniowieczne miasto warto wybrać się do Muzeum Archeologicznego, by zobaczyć człowieka lodu, czy Muzeum Historii Naturalnej, polecamy także kawę na głównym placu miasta Piazza Walther, oraz wizytę w gotyckiej Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, która uznawana jest za symbol Bolzano.

Termy Merano

Termy Merano

Nie bez powodu termy w Merano uważane są za jeden z najlepszych tego typu obiektów w Europie. Na terenie ośrodka znajduje się aż 15 krytych i 10 zewnętrznych basenów, nowoczesny kompleks saun oraz centrum odnowy biologicznej z szeroką gamą zabiegów. Jednak termy w Merano najbardziej znane są z leczniczych wód, których źródło znajduje się w pobliżu miejscowości Lana. Lecznicze właściwości tych wód stosowane są m.in. w leczeniu chorób układu oddechowego, nerwowego czy do obniżenia ciśnienia krwi. Relaks na najwyższym poziomie wśród alpejskiej scenerii Südtirolu gwarantuje niezapomniane doznania!

Trydent

Trydent

Położony u podnóża Alp Trydent, jest ważnym punktem turystycznym przyciągającym zwiedzających zarówno zimą, jak i latem. To właśnie tutaj w XVI wieku obradował słynny sobór dający początek kontrreformacji w Kościele Katolickim. Stolica regionu Trydent – Górna Adyga jest obecnie prężnie działającym centrum kulturalno-rozrywkowym, z prestiżowym uniwersytetem, muzeami, czy organizowanymi rok rocznie popularnymi festiwalami i targami. Aby w pełni poczuć klimat miasta warto udać się na Piazza Duomo, gdzie znajduje się przywodząca na myśl gdańską starówkę, fontanna Neptuna oraz monumentalna katedra Św. Wirgiliusza.

Browar Batzen Bräu

Browar Batzen Bräu

Zapraszamy na wizytę w małym, lokalnym browarze Batzen Bräu, będącym częścią zabytkowego pensjonatu Batzen Häusl. Miejsce to posiada niezwykle długą i bogatą historię. Na początku XV wieku było to hospicjum Zakonu Krzyżaków, później produkowano tu wina, następnie pensjonat pełnił rolę centrum życia towarzyskiego Bolzano. Budynek częściowo zniszczony w trakcie II Wojny Światowej odzyskał dawną świetność w latach 50. Obecnie w ramach rozbudowy powstał nowoczesny browar, a piwo Batzen szybko podbiło serca i podniebienia mieszkańców miasta. Zapraszamy na degustację złocistego trunku produkowanego w tym niezwykłym miejscu.

Sella Ronda

Sella Ronda

Sella Ronda to jeden z najsłynniejszych masywów górskich w całych Alpach i jednocześnie najbardziej rozpoznawalny punkt w Dolomitach. Majestatyczna górska przyroda oraz niezapomniany widok olbrzymich Dolomitów sprawiają, że Sella Ronda należy do najbardziej oryginalnych łańcuchów górskich. Jest to jeden z najczęściej odwiedzanych regionów narciarskich w całej Europie. Również w sezonie letnim pod Sella Rondę ściągają rzesze turystów. Rozbudowana sieć zarówno pieszych jak i rowerowych ścieżek sprawia, że jest to idealne miejsca zarówno na zimowy jak i letni wypoczynek.

Degustacja lokalnego wina

Degustacja lokalnego wina

Czym byłaby wyprawa do Włoch bez degustacji lokalnego wina? Winnica Endizzi słynie z klasycznych win Cabernet Savignon, Lagrein, czy Chardonay, lokalnego Trentodoc, jak i wielu odsłon wina Masetto. Tutejszym kluczem do uprawy nagradzanych win jest nie tylko ekologiczna produkcja, ale przede wszystkim sprzyjający klimat. Łagodne i ciepłe powietrze śródziemnomorskie spotyka się tu z chłodniejszym, kontynentalnym, dzięki czemu owoce winogron mają tak doskonały smak. Podczas wizyty odwiedzimy nowoczesną winiarnię oraz zabytkowe piwnice i winnicę. Oczywiście wizyta zakończy się degustacją najpopularniejszych lokalnych win.

Zamek Kastelbell

Zamek Kastelbell

Zamek Kastelbell znajduje się w rejonie Val Venosta na lewym brzegu rzeki Etsch (Adige). Usytuowany jest na ogromnym bloku skalnym, z którego rozpościera się wspaniały widok na góry. Pierwsze wzmianki o zamku lordów z Montalban pochodzą z 1238 r. W XIX wieku obiekt spłonął, ale został odbudowany. Do 1949 r. właścicielami byli Hrabiowie Hendl. Od tego czasu obiektem zarządza autonomiczna prowincja Bolzano. Kastelbell stanowi centrum kulturalne okolicy – organizowane są tu koncerty, dostępne są wystawy stałe i czasowe, a przede wszystkim podziwiać można kaplicę z XIV w., bogato zdobioną bezcennymi freskami.

Merano

Merano

Malowniczo usytuowane u podnóża Alp Merano, zachwyca licznie przybywających tu urlopowiczów zarówno zimą, jak i latem. Bogata historia subtelnie łączy się tutaj z nowoczesnością tworząc niepowtarzalny klimat miasta. Merano niegdyś zachwyciło samą cesarzową Austrii, Sissi, która chętnie odwiedzała tutejszy Zamek Trauttmansdorff. Dzisiaj Merano jest drugim co do wielkości miastem Południowego Tyrolu i prężnie działającym centrum kulturalno-rozrywkowym. Latem warto wybrać się na jeden z festiwali, np. Sudtirol Jazz Festival, Merano Wine Festival, czy na koncerty muzyki klasycznej organizowane w ogrodach Zamku Trauttmansdorff.

Centrum wellness Cron4

Centrum wellness Cron4

Centrum wellness Cron4 w Bruneck posiada strefę basenową, w skład której wchodzi ciepły zewnętrzny basen solankowy (z temperaturą wody ok. 35°C), basen sportowy, a także funpool. Idealnym odprężeniem będzie też wizyta w strefie saun. Oprócz wielu rodzajów saun poprzez fińską, ziołową, górską z zapachem siana, czy sauną ziemną, znajdują się tu baseny zanurzeniowe, pokój relaksacyjny, basen Kneippa, czy strefa wyłącznie dla kobiet. Wizyta w Cron4 może być ciekawą alternatywą dla rowerowych tras i miłym sposobem na spędzenie dnia.

Twierdza Fortezza

Twierdza Fortezza

Twierdza obronna Franzensfeste / Fortezza została wzniesiona ok. 1838 r. z polecenia cesarza Franciszka I Habsburga. Zadaniem jej było strzec szlaku Wenecja – Tyrol, jednak mimo wielkości i strategicznego położenia, nie została nigdy wykorzystana w celach obronnych. Służyła m.in. jako skład broni i złota nazistów, które tutaj zaginęło. Obiekt składa się z licznych przejść, schodów, pomieszczeń – to 65 tys.m2 zbudowanych z granitowych bloków. Cały kompleks zajmuje ponad 20 ha. Przez długi czas forteca była opustoszała i nie korzystano z jej potencjału. Obecnie, po renowacji, organizowane są tutaj wystawy i koncerty.

Innsbruck

Innsbruck

Innsbruck przede wszystkim przywodzi na myśl słynną skocznię narciarską i tor bobselojowy, ale to nie tylko sporty zimowe. To też tętniące życiem miasto i chętnie odwiedzane letnie centrum kulturalno-rozrywkowe. Organizowane tu festiwale i targi przyciągają rzeszę turystów z całej Europy, i nie ma się czemu dziwić, panująca tu niezwykła atmosfera nowoczesnego miasta doskonale łączy się z licznymi zabytkami i alpejską scenerią. Odwiedzając stolicę Tyrolu koniecznie należy udać się na spacer po przepięknym Starym Rynku z kolorowymi kamienicami i charakterystycznym Złotym Dachem oraz skosztować lokalnych specjałów w jednej z tutejszych restauracji.

Ötzi - Człowiek Lodu

Ötzi - Człowiek Lodu

Miłośników historii, ale nie tylko, zapraszamy do poznania "człowieka lodu" zwanego Ötzi. Nazywany także człowiekiem z Similaun mężczyzna, został odnaleziony w Alpach Ötztalskich, na wysokości ok. 3 210 m n.p.m., a jego wiek szacowany jest na 3300 lat! Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym doskonale zachowana mumia przerwała do współczesnych czasów i wywołała prawdziwą sensację w świecie nauki. To niecodzienne odkrycie pozwoliło archeologom lepiej poznać przeszłość południowych Alp. Dzisiaj Ötziego można spotkać w Muzeum Archeologicznym Górnej Adygi w Bolzano.

Szerokie doliny i dzikie turnie Dolomitów - na rowerowym szlaku Tyrolu Południowego!

Pełna relacja z wyprawy wkrótce

Terminy i ceny
Aktualnie żaden z naszych konsultantów nie jest dostępny. Zostaw wiadomość wraz z danymi kontaktowymi - skontatkujemy się z Tobą, najszybciej, jak to możliwe.